سفیر ژاپن در ایران گفت: دولت ژاپن سالانه یک میلیون دلار برای پروژه احیای دریاچه ارومیه به ایران کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار
گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در پی بازدید کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران از روند پروژه احیای دریاچه ارومیه در حوزه معیشت جایگزین که دقایقی پیش از روستای چپقلو بنا در آذربایجان شرقی به همراه مرالی معاون دفتر عمران سازمان ملل متحد به عمل آورد اظهار داشت: ما از شما مسائل زیادی یاد گرفته‌ایم و هم‌اکنون تغییرات زیادی را مشاهده می‌کنیم.

وی در خصوص دلیل کمک دولت ژاپن به ایران در خصوص احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: ‌از آنجایی که نخست وزیر ژاپن و روحانی رئیس‌جمهور ایران باهم ارتباطاتی داشتند و دولت ایران تأکیدی بر حفظ محیط زیست به ویژه احیای دریاچه ارومیه داشت، دولت ژاپن سالانه یک میلیون دلار در جهت احیای دریاچه ارومیه به دولت ایران کمک کرده است.

سفیر ژاپن در ایران در پاسخ به پرسش به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر وجود مشکلات زیست محیطی در کشور ژاپن اذعان داشت: مسائل زیست محیطی در ژاپن همچون ایران نیست چرا که میزان بارندگی 1500 میلیمتر بوده و از آنجایی که مشکل آبی نداریم احتیاجی به تغییر محصول و معیشت زندگی در کشور ما وجود ندارد.

کبایاشی در این بازدید از تغییر معیشت زندگی اهالی چپقلو و کارگاه‌های بانوان دیدن کرده و به پرسش و پاسخ از آ‌نها پرداخت طوری که یکی از زنان شاغل در کارگاه خیاطی در خصوص دلیل گرایش آنها به تغییر معیشت تصریح کرد: از آنجایی که فاصله ما با دریاچه ارومیه بسیار کم است خشک شدن این دریاچه را آسیب به زندگی خود می‌دانیم چرا که در درجه اول تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه گریبانگیر ما خواهد شد،

زن شاغل در کارگاه خیاطی بیان داشت: علاقه بسیاری به احیای دریاچه ارومیه داریم و از آنجایی که قبلا با کمک به همسران و پدران خود محصولاتی پر آب تری چون پیاز و گوجه کشت می‌کردیم هم‌اکنون با تغییر کشت به گندم و جو و حضور در چنین کارگاه‌هایی کمک خرج خانواده شده‌ایم.

وی با توجه اینکه فعلاً درآمد ما در کارگاه‌های خیاطی کم است گفت: با افزایش امکانات و تجهیزات قطعا درآمد ما نیز بیشتر خواهد شد؛ استقبال زنان روستای ما برای احیای دریاچه ارومیه بسیار است و با نشریه‌‍ای که در دست چاپ قرار دارد هریک به عنوان سفیری خطر خشکی دریاچه ارومیه را به همگان اعلام خواهیم کرد تا قدمی جهت تحقق احیای این دریاچه بر داریم.

وی درباره تعداد زنان مشغول در کارگاه گفت‌: هم اکنون 12 نفر از زنان روستا مشغول به کار هستند که با توجه به استقبال زنان و افزایش تجهیزات قطعا تعداد افراد حاضر در کارگاه برای تغییر وضعیت زندگی احیای دریاچه ارومیه بیشتر خواهد شد.

هم‌اکنون هیئت بازدید از پروژه تغییر معیشت زندگی برای احیای دریاچه ارومیه به روستا قره‌چپق آمده‌اند تا وضعیت تغییر کشت روش آبیاری محصولات کشاورزی و اصلاح الگوی مصرف در این بخش را بررسی کنند.


سفیر ژاپن در ایران در ادامه بازدید امروز خود از روستای قره چپق اظهار داشت: واقعا نتایج پروژه احیای دریاچه ارومیه بسیار خشنود و خوشحال کننده است علاوه بر این مشارکت مردم با درصد بسیار بالایی در خصوص رفع مشکل دریاچه ارومیه و مسائل محیط زیستی احساس می‌شود.


وی افزود: هدف از حضور و بازدید از این مناطق بررسی نتایج پروژه مشترک ژاپن با کمک سازمان ملل متحد(یو ان دی پی) با ایران است و هدف کمک به فرایند احیای دریاچه ارومیه می‌باشد که سطح آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.


سفیر دولت ژاپن در ایران تصریح کرد: در حال حاضر شاهد تلاش بسیار زیاد مردم و بخش‌های مختلف دولتی برای رسیدن به هدف پروژه(احیای دریاچه ارومیه) هستیم.


کبایاشی ضمن بازدید از مزارع کشاورزی و پرسش و پاسخ از کشاورزان به نحوه امرار معاش آنها پرداخت طوریکه کشاورز حاضر در منطقه تصریح کرد: چند سال گذشته که در مزارع خود پیاز کشت می‌کردیم با قرارگیری در جریان خشک شدن دریاچه ارومیه و تأمین آب آن و مبازره با خشکسالی کشت پیاز را بسیار پرآب بر به هویج و سیب‌زمینی تغییر داده‌ایم.


این کشاورز با اشاره به اینکه از لحاظ درآمدی در وضعیت مناسبی قرار دارند افزود: کشت پیاز 20 نوبت آبیاری لازم بود اما هم‌اکنون با کشت هویج میزان آبیاری به 8 الی 5 ساعت و به مدت 3ماه میزان آبیاری کاهش یافته است


وی با اشاره به اینکه در تابستان نیز از آب‌های زیرزمینی برداشت نمی‌کنند تصریح کرد: با کشت سیب‌زمینی میزان ابیاری از 5 نوبت به 2 نوبت و از 6 ماه به 1 ماه میزان آبیاری را کاهش دادیم. این کشاورز ادامه داد: با کمک جهاد کشاورزی نوع کشت را تغییر داده، کودهای شیمیایی را حذف و از کودهای حیوانی استفاده می‌کنیم.


وی تصریح کرد: حتی روش‌های آبیاری را محدودتر و کوچک‌تر کرده ایم طوری که آبیاری منطقه که در سال گذشته حدود 8 ساعت طول می‌کشید هم اکنون به 5 ساعت کاهش داده‌‌ایم.


این کشاورز با اشاره به اینکه برای کشت پیاز 5 الی 7 بار از سموم استفاده می‌شد گفت: خوشبختانه کشت محصول‌‌های جدید ما ماهانه برداشت شده و به هیچ عنوان از سموم استفاده نمی‌کنیم.


وی در پایان خطاب به سفیر ژاپن در ایران با تأکید بیان داشت: خوشبختانه همه دست به دست هم داده‌ایم تا با کمک مسئولان و کاشت محصولات کم‌آب بر به جنگ با بحران خشکسالی و مقابله با خشکی دریاچه ارومیه پایان دهیم.


صادقی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بناب نیز که در این بازدید حضور داشت گفت: با اقدامات انجام شده سطح کشت پیاز در منطقه کاهش یافته طوریکه از 850 هکتار مزارع زیر کشت پیاز هم‌اکنون تنها 150 هکتار آن به کشت پیاز می‌پردازند.


وی افزود: در تلاش هستیم تا 40 درصد از آب مصرفی بخش کشاورزی را به احیای دریاچه ارومیه اختصاص دهیم.