۳۰ خرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل تصاویری از تخلف شکار از سوی طبیعت دوستان در اختیار اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت. یکی از تصاویر شکارچی متخلفی را نشان می داد که دو گراز (خوک وحشی) را بصورت غیر قانونی شکار نموده و در تصاویر دیگری همان فرد اقدام به شکار سه تیهو و دو مرغابی وحشی نموده بود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: این متخلف با افتخار با لاشه شکارهای خود عکس یادگاری گرفته و این تصاویر را در ایستاگرام نیز منتشر کرده بود.
اسداله هاشمی اظهار داشت: محیط بانان دهدشت پس از مدتی تحقیق و بررسی با کمک همیاران محلی هویت متخلف را در شهرستان بهبهان شناسایی نمودند.


تصاویر منتشر شده از شکارچی متخلف در فضای مجازی (اینستاگرام) که منجر به شناسایی و شکایت بر علیه وی گردید


با شکایت اداره محیط زیست دهدشت پرونده ای در این رابطه در حوزه قضایی بهبهان تشکیل و متهم به دادسرا احضار گردید.

شکارچی متخلف در دادسرا حاضر شده و ضمن اعتراف به انجام شکار غیرمجاز در مقابل بازپرس، اسلحه خود را که دارای جواز حمل بود به دادسرا تحویل داد.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری بهبهان، دادگاه با استناد به گزارش ضابطین خاص دادگستری (محیط بانان)، کیفرخواست صادره از دادسرای بهبهان، تحقیقات به عمل آمده، تصاویر مربوطه، دفاعیات بلاوجه متخلف و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهم را به پرداخت ۱۸ میلیون ریال جزای نقدی از بابت جنبه کیفری جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محکوم نمود.

همچنین دادگاه متهم را به پرداخت مبلغ بیست میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز دو گراز، سه تیهو و دو مرغابی وحشی محکوم نمود.

با اعتراض متهم به رای صادر شده، پرونده جهت رسیدگی مجدد به دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان ارجاع گردید.


در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان رای صادره توسط دادگاه بدوی را در چهاچوب قانون تشخیص داده و دلایل متهم برای نقض رای بدوی را موجه ندانستند.
اما قضات دادگاه تجدید نظر با توجه به عدم سابقه کیفری متهم را مستوجب تخفیف دانسته و جزای نقدی تعیین شده را از ۱۸ میلیون ریال به هشت میلیون ریال کاهش دادند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان دهدشت گفت: انتشار چنین عکس هایی در فضای مجازی باعث ترویج فرهنگ شکار، رنجش دوستداران محیط زیست، مخدوش شدن تلاش و زحمات گسترده پرسنل محیط زیست و در نتیجه نهادینه شدن فرهنگ شکار و شکارگری به شیوه نادرست می شود، به همین علت مجموعه تمحیط زیست شهرستان دهدشت تمام تلاش و توان خود را در شناسایی و اهمال قانون این دسته از متخلفان به کار خواهند بست.

سید قدرت اله علیپور ضمن تشکر از تلاش و کوشش همکاران خود و وکیل پرونده در شناسایی متهم و به نتیجه رساندن این پرونده گفت: اهالی محترم شهرستان دهدشت می توانند در صورت مشاهده تصاویر تخلفات شکار و صید موضوع را به این اداره گزارش دهند.