۲۸ خرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دیماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست شهرستان گرمه در استان خراسان شمالی حین گشت و کنترل در مناطق آزاد این شهرستان در ارتفاعات کوه بهار متوجه چوپانی شدند که وسیله ای را در خورجین روی الاغ خود مخفی نمود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گرمه در این باره گفت: محیط بانان جهت بررسی موضوع وارد عمل شده و وسایل چوپان نوجوان را تفتیش نمودند.
محمد موسوی اظهار داشت: در بازرسی از درون خورجین این چوپان یک قبضه اسلحه شکاری تک لول غیرمجاز (قاچاق) و فشنگ مربوطه کشف و ضبط شد.

چوپان متخلف پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی و با توجه به سن و سال کم متخلف، پدر وی نیز بعنوان صاحب احتمالی اسلحه به دادگاه معرفی شد.
در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی شهرستان گرمه بزهکاری متهم محرز و مسلم تشخیص داده شد اما با توجه اینکه چوپان متخلف متولد سال ۱۳۸۰ بوده و در زمان وجوع جرم هنوز به سن بلوغ شرعی و قانونی نرسیده و طفل صغیر محسوب میگردید، لذا فاقد مسئولیت کیفری بوده و در راستای تادیب و تربیت چوپان نوجوان، از متخلف و ولی قانونی وی تعهد کتبی گرفته شد و حکم به برائت متهم صادر گردید.

همچنین پدر این چوپان نیز با توجه به انکار اطلاع از موضوع، از اتهام وارده تبرعه شد.
ضمنا اسلحه کشف شده و مهمات مربوطه با رای دادگاه به نفع اداره محیط زیست شهرستان گرمه مصادره گردید.