۲۸ خرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: گرد و غباری که دیروز و امروز (۲۷ و ۲۸ خردادماه) استان های غربی کشور را تحت تاثیر قرار داد، حاصل تشکیل دو توده گرد و غباری بود که در سراسر شرق کشور عراق و در مرز عراق و سوریه شکل گرفت ولی ایجاد توده دوم با تاخیر زمانی موجب تقویت توده نخست و استمرار و افزایش غلظت طوفان گرد و غبار در ایران شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، ضیاء الدین شعاعی مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در خصوص منشاء گرد و غباری که از دیروز ۱۶ جولای ۲۷ خردادماه تقریبا سراسر غرب کشور را در برگرفت، گفت: این طوفان از منشاء شرق عراق شکل گرفت و آثار ورود آن به ایران اواخر دیشب و امروز صبح به اوج رسید.
شعاعی با بیان اینکه پشتیبانی توده تقویت شده دوم که از منطقه مرز عراق و سوریه نشات گرفته بود از توده نخست، منجر به استمرار و شدت طوفان گرد و غبار در ایران شد، اظهار کرد: شدت طوفان دوم به مراتب از طوفان نخست بالاتر بود و به همین دلیل با اوج گیری فعالیت این توده همزمان با روز جمعه ۲۸ خردادماه در غرب کشور، شاهد افزایش شدت غلظت گرد و غبار بودیم بطوریکه در برخی از نقاط استان های غربی این میزان به تا ده برابر حد مجاز رسید.
مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار افزود: به طور نمونه همزمان با ساعت ۹:۳۰ صبح امروز در ایلام شاهد میزان غلظت گرد و غباری در حدود ۱۳۰۰ و در بوکان حدود ۵۰۶ میکروگرم بر مترمکعب بودیم.
شعاعی شدت غلظت گرد و غبار در کوهدشت را حدود ۳۲۰۰ میکروگرم بر مترمکعب و پلدختر را حدود ۲۵۰۰ میکروگرم اعلام کرد و در خصوص وضعیت هوای اهواز نیز، گفت: غلظت گرد و غبار در ساعت ۱۰ صبح اهواز حدود ۲۴۵۷ میکروگرم، سوسنگرد حدود ۱۲۵۰ میکروگرم، امیدیه حدود ۶۲۳ میکروگرم و شوشتر حدود ۶۱۷ میکروگرم بود که در ساعت ۱۶ عصر در اهواز به ۱۹۹۷، ماهشهر ۱۴۰۲، آبادان ۲۰۲۷ و سوسنگرد به ۱۳۱۹ میکروگرم بر مترمکعب رسید.
مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در خصوص غلظت گرد و غبار کردستان، اضافه کرد: شدت غلظت گرد و غبار در ساعت ۱۱ صبح روز جمعه سنندج حدود ۳۹۱ میکروگرم بر مترمکعب بود و این غلظت در ساعت ۱۷ عصر به ۸۲۳ میکروگرم بر مترمکعب افزایش یافت.
شعاعی با بیان اینکه تصاویر ماهواره ای بیانگر افزایش شدت توده گرد و غباری تا آخر وقت امروز جمعه است، از مردم استان های لرستان، کرمانشاه، کردستان، ایلام و خوزستان خواست تا پایان طوفان گرد و غبار با رعایت موارد ایمنی و بهداشتی از حضور در فضای باز به ویژه در زمان روزه داری که مصرف مایعات نیز با کاهش شدید مواجه می شود، خودداری کنند.
کاهش غلظت گرد و غبار از اواخر امشب
مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار اعلام کرد: با توجه به عدم وجود توده پشتیبان یا سوم در تصاویر ماهواره ای، از اواخر امشب شاهد کاهش غلظت گرد و غبار در استان های کشور خواهیم بود اما با توجه به استمرار پدیده باد احتمال رسیدن زبانه های این طوفان های گرد و غباری به ایران مرکزی یعنی تهران و البرز وجود دارد که پیش بینی تازه تر هواشناسی کشور بر اساس آخرین تصاویر ماهواره ای می تواند این مسئله را روشن سازد.
سازمان هواشناسی وقوع پدیده را پیش بینی و اعلام کرده بود
شعاعی در خصوص اعلام طوفان های گرد و غباری به مردم استان های درگیر با این پدیده، با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی در این زمینه، گفت: به منظور کاهش آسیب ها بر سلامت مردم، پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع طوفان های گرد و غباری شدید در استان های غرب کشور و خوزستان به اطلاع مردم رسیده بود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه به لحاظ شرایط آب و هوایی در پایان فصل بهار قرار داریم و همچنین با توجه به شدت خشکسالی و تغییر اقلیم در منطقه، همچنین عدم بارش مناسب در ایران و سایر کشورهای منطقه و شروع بادهای تابستانی، فصل پیش رو به لحاظ وقوع طوفان های گرد و غباری در کشور، فصل سختی خواهد بود.مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار ضمن تاکید بر این موضوع که طوفان های گرد و غباری با منشاء خارجی امسال از شدت و تعداد وقوع بیشتری برخوردار خواهند بود، تصریح کرد: با توجه به شرایط منطقه، در تلاشیم تا از طریق افزایش تعاملات بین المللی به کمک ساختارهای سازمان ملل جهت ایجاد الزام برای کشورها به ویژه کشورهای منطقه به منظور اقدام در خصوص مقابله با پدیده گرد و غبار و ایجاد وحدت و همکاری منطقه ای در زمینه کنترل منشاء های گرد و غبار، این پدیده را کنترل نمائیم.
شرایط منطقه دست یابی به نتیجه مثبت در مقابله با پدیده گرد و غبار را به تاخیر می اندازدشعاعی اشاره ای هم به وسعت و چالش جنگ و ناامنی در منطقه داشت و گفت: با توجه به اینکه حدود ۹۰ درصد طوفان های گرد و غباری ایران از منشاء خارجی است و با در نظر گرفتن جمیع شرایط، به نظر می رسد به رغم قابل حل بودن این چالش، دستیابی به نتیجه مثبت در کوتاه مدت میسر نباشد ولی ایران حاضر به توقف تلاش های خود در سطح ملی و بین المللی برای مقابله با پدیده گرد و غبار نیست.
شعاعی اشاره ای هم به فعالیت ها و اقدامات ایران در سطح منطقه و بین الملل داشت و گفت: شکل گیری و تصویب قطعنامه های مختلف بین المللی در خصوص مقابله با پدیده گرد و غبار در سطح جهانی با ابتکار عمل و پیشگامی ج.ا.ایران باعث جلب توجه و نگاه بین المللی به این موضوع و آغاز اقدامات جهانی در این حوزه شد.
وی همچنین اشاره ای به مستندسازی منشاء طوفان های گرد و غباری در ایران برای وزارت خارجه به منظور پیگیری اقدامات بین المللی در این زمینه داشت و خاطرنشان کرد: بیابان زایی در کنار تغییر اقلیم و کمبود آب شیرین سه چالش مهم جهانی در قرن ۲۱ است و این چالش در منطقه ما با تشدید جنگ و ناامنی روز به روز بزرگ تر شده و ابعاد وسیع تری از اثرات خود را به نمایش می گذارد.