ایلام - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: کارشناسان محیط زیست ایلام موفق به ثبت تصویری از یک گونه پرنده به نام قمری ناماکوا برای اولین بار در شهرستان مهران شدند.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام، مازیار سلیمان نژاد افزود: قمری ناماکوا با نام علمی
oena capensis پرنده ای کوچک با جثه ظریف و دم بلند و مثلثی شکل و متعلق به خانواده کبوترهاست که نر و ماده آن متفاوت و فاقد تغییرات فصلی هستند.

وی اظهار کرد: این پرنده پروازی سریع، مستقیم و به طور معمول نزدیک به سطح زمین دارد و با بال زدن های کوتاه در حالی که دم خود را به حالت باد بزنی و افراشته رو به بالا نگاه داشته فرود می آید.

وی یادآور شد: محل زیست این پرنده مناطق پست، نیمه بیابانی و خشک با بوته های خاردار،بستر رودخانه هاست و از مناطق جنگلی دوری می گزیند .

سلیمان نژاد گفت: در استان ایلام تاکنون 194 گونه پرنده شناسایی شده و حضور گونه های جدید، نشانه تنوع گونه ای بالای پرندگان در زیستگاه های استان است و انجام تحقیقات و مطالعات در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استان ایلام با گستره 20 هزار کیلومتر مربعی در غرب کشور دارای چهار منطقه حفاظت شده به وسعت 142 هزار هکتار، 2 منطقه اثر طبیعی و ملی با یک هزار و 475 هکتار و 2 منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به گستره 368 هزار هکتار است.