۲۷ خرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با تلاش نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در راستای برخورد با خرید و فروش غیرقانونی حیات وحش در پرنده فروشی ها و فضای مجازی، در طول هفته جاری طی چندین مرحله عملیات، تعداد زیادی انواع پرندگان بومی و غیر بومی قاچاق را از متخلفین کشف و ضبط نمودند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: به دنبال تاکید سازمان حفاظت محیط زیست بر برخورد با خرید و فروش غیر قانونی حیات وحش در اینترنت و فضای مجازی، نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این زمینه به برنامه ریزی مشغول شدند.

سعید محمودی اظهار داشت: مامورین پس از شناسایی فروشندگان در اینترنت با آنها بصورت ناشناس وارد مذاکره شده و برای جلب اطمینان آنها بخشی از وجوه تعیین شده برای پرندگان را نیز به حساب فروشندگان واریز نمودند.

محیط بانان در پوشش خریدار جهت نقل و انتقال پرندگان با فروشندگان قرار ملاقات گذاشته و متخلفین را پس از حضور در محل قرار یکی پس از دیگری دستگیر نمودند. همچنین طی هفته جاری مخفیگاه تعدادی از فروشندگان عمده پرندگان وحشی شناسایی و با دستور مقام قضایی تحت بازرسی قرار گرفت.

در مجموع طی یک هفته گذشته ۳۸۱ عدد انواع پرنده شامل تعداد ۲۶۲ عدد مینا ، ۱۷ طوطی کوتوله ، ۳ کاسکو ، ۱۲ عروس هلندی ، ۴۶ عدد کبک ، ۵ چکاوک بیابانی ، ۳ کبوتر چاهی ، ۲۲ قرقاول ، ۹ بلدرچین و دو عروس هلندی از متخلفین کشف و ضبط گردید.
در این رابطه یازده متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

متاسفانه تعداد زیادی از پرندگان کشف شده به دلیل شزایط نامساعد نگهداری در جعبه های تنگ و در هوای گرم از بین رفته بودند.
سایر پرندگان سالم جهت تیمار و نگهداری به مراکز مجاز مراقبت از پرندگان واگذار شده اند.