۲۲ خرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اثر آتش سوزی که صبح روز جمعه در پارک ملی بمو شیراز رخ داد حدود ۷۰ هکتار از اراضی این پارک طعمه حریق شد.

رییس اداره پارک ملی بمو در این باره گفت: حوالی ساعت ۱۱ صبح روز جمعه در جریان بروز آتش سوزی در ارتفاعات پارک در منطقه سعدی قرار گرفته و بلافاصله عازم محدوده مذکور شدیم.

علی آرندی اظهار داشت: وزش باد شدید و پوشش گیاهی متراکم و خشک منطقه موجب شد تا آتش سوزی به سرعت گسترش یافته و از کنترل نیروهای پارک خارج شود.

طی هماهنگی صورت گرفته با دستگاه های اجرایی و مجموعه استانداری فارس علاوه بر نیروهای محیط زیست، عوامل آتش نشانی، نیروهای ارتش، سپاه، اکیپی از پالایشگاه شیراز و نیروهای مردمی در کمترین زمان ممکن در منطقه حاضر شدند.

خوشبختانه با هماهنگی مجموعه استانداری، اطلاع رسانی در خصوص بروز آتش سوزی در پارک ملی بمو توسط صدا و سیمای استان صورت گرفت و حضور گسترده مردم در نخستین ساعات آتش سوزی بسیار مفید و امیدوار کننده بود.

آتش سوزی در بلندترین نقطه پارک ملی بمو رخ داده و صعب العبور بودن منطقه و عدم امکان حضور خودروهای آتش نشانی و تراکتور در محل آتش سوزی، عملیات انتقال نیروها و اطفا حریق را با مشکل جدی مواجه کرده بود.

خوشبختانه یک دستگاه هلی کوپتر متعلق به ناجا و یک هلی کوپتر متعلق به ارتش در زمانی کمتر از یک ساعت از وقوع آتش سوزی در منطقه حاضر شده و به جابجایی نیروها پرداختند.

با تلاش های صورت گرفته تا ساعت ۱۸ عصر روز جمعه آتش بطور کامل مهار گردید.

محدوده آتش سوزی حدود ۷۰ هکتار برآورد شده و بیشتر گونه هایی که طعمه حریق شده گیاهان علفی یکساله بوده اند.

بر اساس بررسی هایصورت گرفته حدود ۵۰۰ بوته مرتعی و ۲۰۰ درختچه نیز بر اثر این آتش سوزی آسیب دیده و یا ازبین رفته اند.

طبق بررسی های اولیه علت وقوع آتش سوزی بی احتیاطی گردشگردانی بوده که روز جمعه در حاشیه پارک به تفریح مشغول بوده اند.