یاسوج - ایرنا- روابط عمومی اداره کل محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد اعلام کرد:توقف پروژه رنگ آمیزی برج های مراقبت و دکل های فرودگاه یاسوج به خاطر وجود آشیانه و جوجه های یک پرنده شکاری اقدامی تحسین برانگیز است .


هادی سینایی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا کار مدیر و سایر عوامل فرودگاه یاسوج را اقدام قابل تقدیری در راستای کمک به حفظ گونه های محیط زیست دانست و گفت: این پرنده نادر از نوع دلیجه شکاری در فهرست گونه های جانوری در معرض انقراض قرار گرفته است.

مدیر فرودگاه یاسوج نیز گفت: عوامل اجرایی فرودگاه یاسوج مشغول طرح رنگ آمیزی برج های مراقبت بودند که دیدند در یکی از این برج ها با ارتفاع حدود 25 متری به لانه یک پرنده از نوع پرندگان شکاری با جوجه های زندگی می کند.

علی محسنیان تصریح کرد: در ابتدا تصمیم بر این بود که تنها رنگ آمیزی همین یک مورد (برج) که محل آشیانه این پرنده بود به زمان دیگری موکول شود.

وی اظهار کرد: اما در ادامه و از آنجا که مادر چهار جوجه این پرنده شکاری از ترس و سر و صداهای اطراف از سوی عوامل اجرایی امکان حضور در لانه اش نیز سخت و تا حدودی ناممکن شده بود تصمیم بر توقف کامل پروژه تا زمان بزرگ شدن و ترک جوجه های این پرنده از آشیانه گرفته شد.

وی افزود: بدون شک با رها کردن آشیانه از سوی مادر چهار جوجه نیز که به تازگی سر از تخم بیرون اورده بودند،از بین می رفتند.
محسنیان هدف از این اقدام را در راستای الگوسازی و حفاظت از محیط زیست بویژه گونه های نادر پرندگان شکاری اعلام کرد.

به گفته یکی از کارشناسان محیط زیست استان به نظر می رسد این پرنده از نوع پرندگان شکاری به نام دلیجه کوچک از خانواده شاهین است.

مشخصات ظاهری این پرنده، 28 تا 33 سانتی متر طول دارد و از خانواده شاهین است اما جثه ای کوچکتر و لاغرتر و بال هایش اندکی باریکتر و کوچکتر با رنگ روشن تر و بال زدن های سریع تر است.

این پرنده نیز دارای زیر تنه سفید، سطح شکمی نخودی کمرنگ و زیر گلو سفید مایل به خاکستری است.

ناخن های این پرنده سفید است و به همین سبب در گذشته به آن دلیجه ناخن سفید نیز می گفتند. این پرنده، معمولا از حشرات در حال پرواز تغذیه می کند و صدای این پرنده جیغ مانند است.

زیستگاه این پرنده در باغ های قدیمی و دره های سنگی به سر برده و به صورت گروهی در سوراخ های دیوارها و شکاف صخره ها، همراه با کبوترها و گنجشک ها آشیانه سازی و تولید مثل می کند. این پرنده در ایران بویژه در فصل تابستان فراوان است.

از این پرنده در بندر ترکمن زیاد است و در مناطقی از گیلان(رستم آباد)، فارس و در باغ های شهریار، نزدیک تهران، تولید مثل می کند که حفاظت از تولید مثل این پرنده بیش از پیش همکاری همگانی را می طلبد.