پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست خواف حین گشت زنی و سرکشی به آبشخورهایمنطقه حفاظت شده سیرخون از طریق همیاران محلی در جریان ورود سه دستگاه موتورسیکلت به منطقه قرار گرفتند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست خواف دراین باره گفت: محیط بانان بلافاصله عازم محدوده مورد نظر شده و موتورسیکلت های متخلفین را مشاهده نمودند.
عباس طاهریان اظهار داشت: متخلفین با مشاهده مامورین با سرعت زیاد در دشت مشغول فرار شده و محیط بانان نیز به تعقیب آنها پرداختند.
با توجه به تجهیز یگان محیط زیست خراسان رضوی به موتر سیکلت های پرقدرت کاوازاکی ۴۰۰ محیط بانان موفق شدند در جریان تعقیب و گریز یکی از موتورسیکلت ها که لاشه شکار بر روی آن بود را متوقف نمایند.

طاهریان گفت: در بازرسی از متخلف دستگیر شده لاشه دو ماده آهوی جوان کشف و ضبط گردید.

متخلف پس از بازداشت و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.
متهم در جریان بازرسی هویت دو همدست متواری خود را نیز فاش نموده و آنها نیز به دادگاه احضار خواهند شد.
متخلفین در روشی بی رحمانه آهوها را با موتورسیکلت انقدر در دشت تعقیب کرده بودند تا آهوها بر اثر فرار طولانی مدت و خستگی مفرط از پای درآمده بود و سپس متخلفین سر آنها را بریده بودند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر آهو معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست
مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.


متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.