ایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سه شنبه ۹۵/۳/۱۸ مصادف با اولین روز ماه مبارک رمضان، به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر حضور سه شکارچی در منطقه آزاد کوه برست، نیروهای یگان محیط زیست بندرلنگه عازم ارتفاعات مذکور شدند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرلنگه در این باره گفت: محیط بانان روزه دار از صبح تا ساعت ۹/۳۰ شب به جست و جو و کمین در منطقه پرداخته و نهایتا یک خودروی پراید را در حال عبور از جاده های فرعی و خروج از منطقه مشاهده نمودند.
سامان قاسمی اظهار داشت: محیط بانان در مسیر مربوطه کمین نموده و خودروی مشکوک را پس از رسیدن به کمین متوقف نمودند.
در بازرسی از داخل خودروی مذکور یک اسلحه شکاری دولول دارای جواز حمل، ۲۳ عدد فشنگ ساچمه زنی، یک چاقو و اجزای بدن ۱۷ تیهو کشف و ضبط گردید.

قاسمی گفت: از اجزای بدون کشف شده مشخص بود که متخلفین یک تیهوی ماده ۱۶ جوجه اش را شکار کرده اند.
متهمین پس از یک شب بازداشت و تشکیل پرونده، جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.
متخلفین در جریان بازپرسی در دادسرا به شکار غیرمجاز یک ماده تیهو که ۱۶ جوجه به همراه داشته است اعتراف نموده و روز گذشته (چهارشنبه) مبلغ ۳۴ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.
بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.
مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.