۱۸ خرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مراسم اعطای یازدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر روز سه شنبه ۹۵/۳/۱۸ در مراسم یازدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست که همزمان با هفته ملی محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: امروز بر همگان روشن شده است که کشورها پیش از همه مسائل با بحران های زیست محیطی مواجه هستند و ضرورت پایبندی به اقتضائات توسعه پایدار نیز جزو موضوعاتی است که مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: امروز همه به خوبی می دانند که اگر به مسائل زیست محیطی توجه نشود و بحران های محیط زیست مهار نگردد، با مشکلات پیچیده ای روبرو خواهیم شد که حل آنها کاری بسیار دشوار خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: باور من این است که بدون پرداختن به موضوع طبیعت و مسائل محیط زیست نمی توان به توسعه و حل مسائل اقتصادی پرداخت.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید نگاه، شناخت و معرفت خود را نسبت به طبیعت و محیط زیست اصلاح کنیم افزود: ایران درحال برداشتن گام های نخست در جهت توسعه است و تا رسیدن به نقطه توسعه یافتگی فاصله زیادی داریم و لازم است در مسیر توسعه، از همین ابتدا شناخت و معرفت خود را نسبت به طبیعت اصلاح کنیم.
وی از کره زمین به عنوان مهمترین سرمایه ارزشمند طبیعی برای بشر یاد کرد و با اشاره به مشکلاتی که کره زمین با آن روبرو شده است گفت: زمین در معرض تهدید ها و آسیب های متعدد قرار گرفته که این آسیب ها ثمره عدم توجه به مسائل زیست محیطی و توسعه یک جانبه در سالیان اخیر است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: متاسفانه بی اخلاقی های زیادی نسبت به طبیعت شکل گرفته و نتیجه آن تهدیدات هولناک نسبت به آینده طبیعت و محیط زیست است که اگر به این موضوع دقت نشود، کره زمین یعنی مهمترین مرکز زیست بشر دچار مشکلات جدی خواهد شد.
دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه جامعه جهانی، دولت ها و ملت ها این احساس خطر را درک کرده اند تصریح کرد: آنها می خواهند تا هنوز فرصت باقی است، گام های بلندی در جهت حفظ محیط زیست و طبیعت بردارند و مصوبات زیادی نیز در سطح بین المللی برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست وجود دارد و توافقنامه اخیر که در پاریس از سوی کشورهای مختلف از جمله ایران به امضا رسید نیز در همین راستا است و همه متعهد شده اند که گامهایی در جهت اصلاحات مورد نیاز بردارند.

معصومه ابتکار در این مراسم با بیان اینکه یکی از ضرورت های حفظ محیط زیست تحول در رفتار و اندیشه انسان ها است افزود: بشر برای حفظ بقای خود نیازمند حفظ محیط زیست است. وی با بیان اینکه جایزه ملی محیط زیست حرکتی برای تقدیر از فعالان این حوزه و معرفی اقدامات موثر و مفید در این حوزه است اظهار کرد: الگو سازی به منظور بهبود وضعیت محیط زیست کشور در سطوح عالی تصمیم گیری، فعالان اجتماعی و مدنی و آحاد جامعه از جمله مهمترین اهداف اعطاء این جایزه است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد این حرکت نقشی موثر در ایجاد جنبش و جریان اجتماعی مثبت برای حفظ محیط زیست کشور داشته باشد.
وی با اشاره به جوایز جهانی محیط زیست گفت: در تمام دنیا این جوایز نقش موثری در الگوسازی رفتاری و اندیشه ای برای حفظ محیط زیست به عنوان یک ابزار تشویقی دارند. ابتکار با مرور سابقه برگزاری جایزه ملی محیط زیست در ایران اظهار کرد: این جایزه از زمان دولت اصلاحات با برگزاری هیات داوری مستقل و دقت بالا به عنوان حرکتی اجتماعی و فرهنگی برای بهبود محیط زیست آغاز شد.

در یازدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست پنج بخش از فعالان در عرصه محیط زیست تقدیر شد.
در بخش متخصصان: یوسف حجت، مجید عباسپور و سیمین ناصری تقدیر شدند.
در بخش موسسات عمومی و سازمان های دولتی: وزارت آموزش و پرورش رتبه اول، وزارت نفت رتبه دوم و وزارت ورزش و جوانان رتبه سوم را کسب کردند.
در بخش شرکت های خصوصی: رتبه اول و سوم نداشت اما گروه صنعتی عمران گسترکاردار رتبه دوم را کسب کرد.
در بخش سازمان های مردم نهاد، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان رتبه اول، سازمان مردم نهاد کیمیای سبز رتبه دوم و کمیته محیط زیست بنیاد مهر همدان رتبه سوم را کسب کردند.
در بخش سایر اشخاص نیز رتبه اول نداشت اما پرهام دیباج رتبه دوم و زهرا کشوری رتبه سوم را کسب کردند.