۱۸ خرداد ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همه ساله از ۱۵ خردادماه عشایر استان تهران وارد پارک ملی لار شده و تا پایان شهریور در این منطقه باقی می مانند.
رییس پارک ملی لار در این باره گفت: با توجه به مشاهده بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب برفکی در بین حیات حش و دام های اهلی استان تهران طی ماه های گذشته، نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی لار در تعطیلات پایان هفته گذشته از ورود دام های عشایر، زنبور داران و گردشگران به این پارک ممانعت نمودند.

مهندس زندی اظهار داشت: این اقدام طی هماهنگی با مسئولین شهرستان و شوراهای عشایری و با بسیج نیروهای محیط زیست از سایر مناطق استان تهران در ورودی های پارک ملی لار صورت گرفت.
بر اساس تصمیم اتخاذ شده عشایر، زنبور داران و بازدیدکنندگان امسال با پنج روز تاخیر و از بیستم خرداد اجازه ورود به پارک را دارند.

این طرح با چند هدف اصلی صورت گرفت، ازجمله آنکه دام های عشایر پیش از ورود به محدوده پارک و در بیرون از مرزهای منطقه ابتدا توسط محیط بانان کنترل شده و پس از اطمینان از گواهی دریافت واکسن های سه گانه (شاربن ، تب برفکی و ppr) وارد پارک شوند.

ضمن اینکه زاد و ولد حیات وحش پارک ملی لار با آرامش بیشتری انجام شود چراکه پس از ورود عشایر به منطقه حیات وحش به ارتفاعات بالاتر پناه می برند.

همچنین ورود تعداد زیادی بازدید کننده در روزهای پایانی هفته و همزمان با ایام تعطیلات به منطقه مشکلات متعددی را برای پارک به همراه به وجود می آورد.

با وجو اعلام قبلی مبنی بر ممنوعیت هرگونه تردد در پارک ملی لار تا پیش از بیستم خردادماه تعداد بیشماری خودرو در روز های پنجشنبه، جمعه و شنبه گذشته برای ورود به این منطقه مراجعه نمودند که با تلاش گسترده و تحمل مشقت های فراوان از سوی محیط بانان پارک ملی لار و نیروهای محیط زیست استان تهران از ورود این افراد به پارک جلوگیری به عمل آمد.