پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح روز پنجشنبه ۱۳۹۵/۳/۱۳ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی کلاه قاضی اصفهان حین گشت زنی متوجه رد مشکوکی شدند که وارد منطقه شده بود.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: با اعزام نیروی کمکی، محیط بانان به جست و جو و دوربین کشی پرداخته و حوالی غروب آفتاب دو شکارچی متخلف را مشاهده نمودند.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر دو نفر را پیش از تاریک شدن هوا بازداشت نمودند.

در بازرسی از متخلفین لاشه یک کل وحشی جوان، لاشه یک بز وحشی و یک قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز (قاچاق) کشف و ضبط گردید.
متهمین با دستور مقام قضایی تا اتمام تعطیلات روانه زندان شده و همچنان در بازداشت بسر می برند.

بر اساس آخرین رخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت هر یک کل یا بز وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد.
بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.