۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در این گزارش به رخدادها و فعالیت های یگان محیط زیست در نقاط مختلف طی هفته ای که گذشت می پردازیم.


کشف سه محموله حاوی ۱۳۰۰ ماهی در تالاب شادگان


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، پس از ۴ شبانه روز گشت و کنترل و جمع آوری اطلاعات از نحوه ورود متخلفین در تالاب شادگان که شبانه اقدام به صید ماهی با استفاده از دستگاه الکتروشوکر می نمودند و شناسایی گذرگاه های فرار آنها، مأموران یگان حفاظت محیط زیست شادگان با همکاری نیروی یگان اداره کل در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۲۸ در یک اجریان عملیاتی تعداد ۳ محموله حاوی بیش از ۱۳۰۰ قطعه ماهی بزرگ از نوع بنی، برزم و شلج در تالاب شادگان کشف و ضبط نمودند.

سید محمدحسن فقیه رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان در این باره گفت: در جریان این عملیات ۶ نفر دستگیر و تعداد ۳ خودرو حامل ماهی ها نیز توقیف گردید.

استفاده از جریان برق از روش های غیر قانونی و غیر اخلاقی صید ماهی است که علاوه بر ماهیان موجب فلج نمودن سایر آبزیان نیز میگردد. صید ماهی با استفاده از جریان برق برای خود صیادان و افراد حاضر در کنار جریان آب بسیار خطرناک بوده و ممکن است موجب برق گرفتگی و مرگ سایر افراد شود.
نجات دو توله گرگ توسط همیار محیط زیست لرستان


آقای مولا مراد حیدری ازاهالی روستای کله بان از توابع درود لرستان دو توله گرگ را که مادرشان به دلیل نامعلومی ازبین رفته بود را به اداره محیط زیست این شهرستان تحویل داد.


به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست ارستان، توله گرگ ها چهار عدد بوده اند که به دلیل نبود مادر توله تلف شده و دو توله توسط این همیار محیط زیست نجات پیدا کرده اند.نجات یک بزمجه از درون آب انبار قدیمی در شهرستان فردوس


به دنبال تماس تلفنی کارکنان اداره راهداری فردوس با اداره محیط زیست این شهرستان مبنی بر گرفتار شدن یک خزنده بزرگ جثه در داخل آب نباری قدیمی، نیروهای یگان محیط زیست فردوس عازم محل مربوطه شدند.


رییس اداره محیط زیست شهرستان فردوس در این باره گفت: محیط بانان پس از حضور در محل متوجه یک بزمجه شدند که درون آب انبار سقوط کرده و به دلیل ارتفاع زیاد دیواره ها قادر به خارج از آن نیست.


عبداله اسدی برون اظهار داشت: محیط بانان با کمک آقای زیتونی از همیاران محیط زیست فردوس با استفاده از تجهیزات صخره نوردی وارد آب انبار شده و بزمجه را خارج نمودند.

این بزمجه با فاصله نسبت به انبار و در محل مناسبی رهاسازی گردید.مشاهده و تصویر برداری از خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده شیمبار


نیروهای یگان محیط زیست شهرستان اندیکا در استان خوزستان حین گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده شیمبار یک خرس قهوه ای را مشاهده نموده و موفق به تصویر برداری از آن شدند.


وحید شالوئی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اندیکا در این باره گفت: به دلیل کمبود امکانات و نبود دوربین حرفه ای امکان تصویر برداری مناسب از این گونه ارزشمند میسر نبود.نجات ماده آهوی مجروح توسط همیاران و محیط بانان شهرستان دامغان


یک ماده آهوی باردار که به دلیل نامعلومی از ناحیه دست و پا دچار جراحت و آسیب جدی شده بود توسط دوستداران طبیعت به اداره محیط زیست دامغان انتقال یافت.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان در این باره گفت: آهوی مجروح بلافاصله تحت درمان قرار گرفت و محل جراحات پس از شستشو ، ضد عفونی و پانسمان گردید.


فرامرز اسفندیاری اظهار داشت: ماده آهو که باردار نیز بود مجددا توسط محیط بانان به محل اولیه بازگردانده شده و در زیستگاه خود رهاسازی گردید.

اسفندیاری ضمن تشکر از اقدام به موقع و ارزشمن دوستداران طبیعت اظهار داشت: در واقع با تلاش همیاران و محیط بانان جان سه آهو یعنی مادر و بره هایش نجات یافت.بازداشت عاملین صید غیرمجاز ۴۸ ماهی رودخانه ای در پارک ملی خجیرطی هفته گذشته، نیروهای یگان حفاظت اداره پارک­ های ملی خجیر و سرخه حصار در جریان پایش از سد ماملو در داخل پارک ملی خجیر، ۶ گروه صیاد غیرمجاز را دستگیر نمودند.


امامعلی یگانزاده رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در این باره گفت: متخلفین که با استفاده از قلاب، لنسر و تور اقدام به صـید غیرمجاز جمعا ۴۸ قـطعه ماهی رودخانه­ ای نموده بودند، پس از کشف و پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به میزان یکصد هزار ریال به ازای هر یک عدد ماهی و تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.