پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طی چند روز گذشته دو محموله بزرگ قاچاق حیات وحش شامل ۴۹۰ عدد مینا که از کشورهای همسایه شرقی وارد ایران شده بود توسط نیروهای یگان محیط زیست استان سیستان و بلوچستان کشف و توقیف شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: طی چند روز گذشته به دنبال گشت های نامحسوس و گزارشات همیاران محیط زیست در خصوص حمل غیر مجاز محموله های پرندگان، پس از بررسی های میدانی و استقرار تیم مراقبت و آماده باش یگان حفاظت جهت اقدام مقتضی، دو محموله بزرگ قاچاق پرنده در شهرستان های زاهدان و زهک کشف و ضبط شد.

سعید محمودی اظهار داشت: در محموله کشف شده در زاهدان تعداد ۳۲۰ عدد مینا با همکاری نیروی انتظامی کشف و ضبط گردید و متخلف مربوطه بلافاصه با وسیله نقلیه از محل متواری شد.

همچنین در شهرستان زهک دیگری حاوی ۱۷۰ مینا توسط نیروهای یگان محیط زیست کشف و ضبط و یک نفر متخلف در این رابطه دستگیر و پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی گردید.

یگان حفاظت استان با ایجاد شبکه ی گسترده ای از همیاران محیط زیست در تمام مناطق و در همه ی گلوگاه های خاص استان که احتمال وقوع تخلف های محیط زیستی اعم از شکار و صید، حمل غیر مجاز گونه های حیات وحش بخصوص پرندگان و … وجود دارد توانسته است کنترل مناسبی در این مناطق ایجاد کند بطوریکه عرصه های طبیعی و جاده های استان سیستان و بلوچستان به مناطق نا امن برای متخلفین تبدیل شده است.

پرندگان کشف شده توسط کارشناسان محیط زیست در حال بررسی مس شوند تا مشخص شود آیا به لحاظ بیماری و ژنتیک قابل رهاسازی خواهند بود و یا خیر. که در صورت عدم امکان رهاسازی این پرنده ها در اختیار مراکز مجاز نگهداری قرار خواهند گرفت.