پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز جهانی پرندگان مهاجر، مناسبتی است که از سال ۲۰۰۶ توسط دو نهاد بین المللی فعال در زمینه حیات وحش یعنی کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA) برگزار می شود.

نامگذاری و برگزاری مراسم گوناگون در این روز به منظور جلب توجه همگان به موضوع حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه هایشان ترتیب داده شده است.

برنامه های مرتبط با این مناسبت هر ساله در روز دهم در ماه می میلادی مطابق با ۲۱ اردیبهشت ماه به طور هماهنگ در جهان به اجرا درمی آید.

شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر این چنین انتخاب شده است:

«با کشتار، صید و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم»


مهاجرت پرندگان یک معجزه طبیعی است. الگوهای مهاجرت متفاوتی برای پرندگان در سطح جهان وجود دارد اما عمدتا با شروع فصل سرما در نیمکره شمالی زمین، پرندگان زیستگاه های در حال یخ زدن خود را به قصد یافتن غذا ترک کرده و به عرض های جنوبی کره زمین و سرزمین هایی با اقلیم معتدل تر مهاجرت می کنند.با این حال برخی پرندگان نیز بر ای دستیابی به آب و هوای بهتر و غذای مناسب از جنوب آفریقا به عرض های شمالی تر مهاجرت می کنند.

مهاجرت پرندگان و اینکه آنها چگونه نقاط ثابتی در جهان و مسیر دستیابی به آن مناطق را با دقت شناسایی و تکرار می کنند.

استفاده از خورشید، ستارگان و میدان مغناطیسی زمین از جمله فرضیه هایی است که در مورد مسیر یابی پرندگان مهاجر در طول شب و روز مطرح می شود.

مهاجرت یک سفر طولانی و خطرناک برای پرندگان است که طیف وسیعی از خطرات انسانی و طبیعی آنها را در طول مهاجرت تهدید می کند.

پرندگان مهاجر در طول سفر خود از کشورهای گوناگونی با شرایط *****، اجتماعی و قوانین محیط زیستی مختلف عبور می کنند. بنابراین نیاز است تا هماهنگی بین المللی بیشتری مابین دولت ها، سازمان های مردم نهاد، جوامع محلی و کلیه ذینفعان در زمینه حفاظت هرچه بیشتر از پرندگان مهاجر ایجاد شود.
بدین منظور مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر با هدف آگاه سازی مردم و جلب توجه و حمایت دولت ها و ملت ها در حفاظت از پرندگان مهاجر همه ساله در نقاط مختلف جهان برگزار می شود.


کشور ما ایران در مرکز بسیاری از مسیرهای مهاجرت پرندگان در سراسر جهان واقع شده است و در حقیقت مرکزی در شاه راه اصلی مهاجرت هرساله پرندگان از شمال چین، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در آسیا، شرق تا غرب سیبری، شمال اروپا تا کشورهای اسکاندیناوی واقع در شمال غرب اروپا به سمت جنوب تا آفریقا به شمار می رود که این امر ضرورت اجرای هر چه بهتر برنامه های حفاظتی در مورد پرندگان مهاجر در ایران را به همراه دارد.


همه ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در شمال و جنوب کشور به خصوص تالاب های استان های مازندران و خوزستان بصورت غیر قانونی صید و یا شکار می شوند که با توجه به حجم بالای تخلفات و وضعیت اجتماعی این نواحی نیازمند عزم ملی و دولتی برای جلوگیری از این اقدام است.

با توجه به شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر، امیدواریم دولت جمهوری اسلامی ایران و مردم کشورمان به حفاظت از پرندگان مهاجر توجه بیشتری داشته و با تمام توان با کشتار، صید و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم