تهران- ایرنا- تفاهمنامه بیمه جامع پلنگ ایرانی عصر دیروز (شنبه ) با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، آخیم اشتاینر رئیس اجرایی یونپ و جمعی از معاونان سازمان حفاظت محیط زیست امضا شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، این تفاهمنامه میان فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، هومان لیاقتی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست و مجید صفدری مدیرعامل شركت «بیمه ما» به امضا رسید.

فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم امضا این تفاهمنامه گفت: پلنگ گونه ای ارزشمند است كه در وضعیت چندان مناسبی قرار ندارد.

وی افزود: شاید شرایط پلنگ به اندازه یوزپلنگ جای نگرانی نداشته باشد چون دامنه زیستگاه پلنگ از یوز بیشتر است و شب ها به شكار می رود از این رو تا حدودی وضعیت بهتری نسبت به یوزپلنگ دارد.

وی گفت: خسارات ناشی از پلنگ یعنی در واقع خساراتی كه پلنگ به اشخاص و دامداران وارد می كند و آسیبی كه دامداران به پلنگ وارد می كنند ما را بر آن داشت تا این گونه ارزشمند تحت حمایت بیمه ای قرار دهیم.

دبیری گفت: بیمه كردن خرس سیاه آسیایی در آینده نزدیك نیز از دیگر برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست است. زیرا در نظر داریم با مشاركت جوامع محلی شرایط كلی حفاظت از گونه ها را بر زیستگاه ها ارتقا دهیم.

همچنین مجید صفدری مدیرعامل بیمه ما در این مراسم گفت: شركت سهامی بیمه ما متعلق به بانك ملت و صندوق بازنشستگی وزارت نفت است كه در راستای عمل به مسوولیت های اجتماعی خود از سال 94 حفاظت از محیط زیست و همكاری با پروژه های مرتبط را جز برنامه های خود قرار داده است.

وی تاكید كرد: ما نهایت تلاش خود را در راستای حفاظت از محیط زیست از جمله كوه ها، جنگل ها، دریاها و جانوران داریم كه سازمان محیط زیست و بیمه ما بعد از برگزاری جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم كه با ورود یك شركت بیمه گر فرهنگ حفاظت از محیط زیست را در كشور گسترش دهیم.

وی ادامه داد: در حمله پلنگ به دام روستائیان و دامداران خسارات زیادی را متحمل می شوند كه سعی كردیم برای توسعه فرهنگ حفاظت از گونه های ارزشمند و حمایت از دامداران و روستائیان این گونه ارزشمند را تحت حمایت بیمه قرار دهیم.

صفدری گفت: هدف ما این است كه هم خسارات را جبران كنیم و هم فرهنگ به زمین گذاشتن تفنگ برای حمله به پلنگ را در میان روستائیان اشاعه دهیم.

وی افزود: كارگروهی میان سازمان حفاظت محیط زیست و بیمه ما تشكیل شده است كه در صورت رسیدن گزارش مبنی بر تلفات پلنگ صحت و سقم آن مورد بررسی قرار می گیرد.

وی گفت: هر كدام از حیواناتی كه ممكن است دچار حادثه شوند مبلغ مشخصی به عنوان خسارت در نظر گرفته شده است و به ازای هر یك قلاده پلنگ تلف شده 65 میلیون تومان بیمه پرداخت می شود.

هدف كلی امضای این تفاهمنامه ارتقای سطح كیفی حفاظت از زیرگونه در معرض خطر انقراض پلنگ ایرانی در گستره وسیع پراكنش آن در كشور از طریق ساماندهی و جبران خسارات وارد شده به اشخاص ثالث و كنترل تعارضات و كاهش تلفات ناشی از فعالیت های انتقام جویانه افراد و بهبود شرایط حفاظتی در مناطق حادثه خیز همگام با اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ حفاظتی است.

موضوع تفاهمنامه در سه بخش بیمه پلنگ ایرانی، بیمه خسارات جانی و مالی وارد به اشخاص ثالث در اثر حمله پلنگ و یا گرگ و اطلاع رسانی با رویكرد حفاظتی و در راستای آموزش و توانمندسازی و روابط عمومی امور رسانه در برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی تهیه شده است.


***مرگ 150 قلاده پلنگ در هفت سال


مدیركل دفتر صید و شكار سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم امضای تفاهمنامه بیمه جامع پلنگ ایرانی گفت: ‌از سال 1387 تا 1394 حدود 150 قلاده پلنگ در كشور از بین رفته است.

علی تیموری 65 تا 70 درصد علت مرگ و میر این پلنگ ها را ناشی از شكار و طعمه مسموم ذكر كرد و افزود: بر این اساس و با هدف حمایت از گونه ارزشمند پلنگ ایرانی برنامه جامع حمایت از این گربه سان را تا سال 1420 تهیه كردیم.

تیموری گفت: بخش جنوب غرب آسیا و خاورمیانه محل زیست پلنگ ایرانی است كه از قرن بیستم در برخی از مناطق و كشورها نسل آن منقرض شده و اكنون بیشترین تجمع آن در ایران است. به همین خاطر حساسیت و اهمیت زیادی در راستای حفاظت از این گونه ارزشمند وجود دارد.

وی تاكید كرد: ‌بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست برای كشور برنامه حفاظتی پلنگ را در دستور كار قرار داده است كه سال گذشته تهیه و توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به استان ها ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینكه این مورد موجب تهیه برنامه جامع حفاظت از پلنگ ایرانی شد، گفت: چتری بودن این گونه یكی از دلایل تهیه این برنامه است زیرا پلنگ گونه های دیگری را در زیر چتر حمایتی خود قرار می دهد به این معنا كه وقتی زیستگاه پلنگ حفاظت شود گونه های دیگری نیز كه به عنوان طعمه هستند، مورد حفاظت قرار می گیرند.

وی ادامه داد: همچنین پلنگ به عنوان نماد قدرت و شجاعت است و در راس هرم غذایی قرار دارد از این رو حفاظت از آن می تواند برای سایر گونه ها نیز مفید باشد.

تیموری ادامه داد: بر این اساس برنامه حفاظت از پلنگ ایرانی تهیه و اواخر سال گذشته به استان ها و واحدهای مرتبط برای اجرا ابلاغ شد.

وی ادامه داد: برخی عوامل طبیعی مانند آتش سوزی جنگل ها و سوانح غیرطبیعی مانند حوادث جاده ای، از بین رفتن طعمه و برخورد دامداران با پلنگ سازمان محیط زیست را مجاب كرد كه یك برنامه پنج ساله را برای حفاظت از پلنگ ایرانی تهیه كند، این برنامه دارای هشت محور از جمله آموزش و توانمندسازی دامداران و كشاورزان، روابط عمومی و امور رسانه، زیستگاه ها و مناطق آزاد و چهارگانه، دامپزشكی و بیماری ها، فضای حفاظتی و ذخایر ژنتیكی تهیه شده است.

وی با بیان این كه 47 دستگاه برای اجرای این برنامه می توانند به سازمان محیط زیست كمك كنند، گفت: با توجه به اهمیت موضوع آن را در برنامه ششم توسعه دیدیم و در حال طی كردن مراحل تامین بودجه و ارسال به سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.

به گفته وی، برای تهیه این برنامه كارشناسان روسی در حوزه پلنگ وارد كشور شدند و موارد را مورد بررسی قرار دادند.

وی به دیگر اقدامات سازمان محیط زیست برای حفاظت از پلنگ اشاره كرد و گفت:‌ تا قبل از سال 94 جریمه تلف كردن یك قلاده پلنگ 50 میلیون ریال بود. اما از ابتدای سال 94 جریمه تلف كردن یك قلاده پلنگ 800 میلیون ریال شده یعنی 16 برابر افزایش داشته است.
وی گفت:‌ تفاهمنامه بیمه جامع پلنگ ایرانی دارای سه محور از جمله خسارات وارد شده به محیط زیست به دلیل تلفات پلنگ، خسارت وارد شده به اشخاص ثالث و خسارات دام ناشی از حمله پلنگ و گرگ است.

به گفته تیموری، مراحل پرداخت بیمه بسیار آسان است و به راحتی به دامدار خسارت دیده پرداخت می شود.


منبع:ایرنا