لاکپشت سنگ پشت

لاک پشت ها حیواناتی خونسرد هستند یعنی توانایی کنترل دمای بدن خود را ندارند و بر خلاف جانداران خونگرم که با انرژی آزاد شده از متابولیسم غذای مصرفی، خود را گرم می کنند، برای گرم نگه داشتن دمای بدن خود نیازمند گرمای حاصل از نور خورشید و یا گرمای آب می باشند.
لاک پشت هایی که در منزل نگهداری می شوند اغلب از نوع خشکی زی آبزی و یا خشکی زی هستند. یک محیط مناسب برای لاک پشت های خشکی زی آبزی (مانند لاک پشت گوش قرمز) یک تراریوم (آکواریوم مخصوص خزندگان) است که در حقیقت نوعی آکواریوم است که در آن دو بخش آب و خشکی فراهم شده است. به این ترتیب که حدود ۳/۲ طول آکواریوم را آب فرا گرفته و ۳/۱ باقیمانده آن با استفاده از چند قطعه سنگ بزرگ به شکل ساحل درآمده باشد. برای سهولت در تمیز نمودن این تراریوم بهتر است دو بخش آب و خشکی با استفاده از یک صفحه شیشه ای از هم جدا شوند تا در هر بار تعویض آب نیازی به جابجا نمودن سنگ ها نباشد.
سنگ های مورد استفاده می بایست نسبتاً بزرگ باشند و پیش از استفاده با برس به خوبی شسته و تمیز شوند.
لاک پشت ها در شرایط منزل که به نور خورشید برای تامین گرمای مورد نیاز دسترسی ندارند می بایست گرمای مورد نیاز خود را از طریق یک لامپ ۶۰ وات (مانند یک چراغ مطالعه) با نور زرد که در ارتفاعی حدود ۳۰ سانتیمتری کف بخش خشکی تراریوم قرار گرفته است تامین کنند. همچنین لاک پشت ها برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن خود به اشعه ماورای بنفش از نوع UV-B نیاز دارند که برای تامین آن می توانید از لامپ اشعه ماورای بنفش نوع UV-B استفاده کنید (در کلینیک موجود می باشد) که از فاصله تقریبا ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتری روی تراریوم بتابد.
دمای آب لاک پشت ها می بایست ۲۵-۳۰ (متوسط ۲۶) درجه سانتیگراد باشد و برای تامین این میزان حرارت باید از هیتر های مخصوص آکواریوم ماهی استفاده کنید که می توان دمای آن را روی میزان دلخواه تنظیم نمود و بهتر است همیشه یک دماسنج نیز داخل آب قرار داشته باشد.
می توانید از گیاهان زینتی مصنوعی نیز برای تزئین تراریوم استفاده کنید.
در صورتی که تراریوم به فیلتر مجهز نباشد، آب آن را باید به صورت روزانه تعویض نمایید و در صورت استفاده از فیلتر های مخصوص آکواریوم دفعات تعویض آب را می توان به ۲ بار در هفته کاهش داد.