۲۶ اسفند ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل عکسی در اختیار نیروهای محیط زیست شهرستان اندیکا در استان خوزستان قرار گرفت. این عکس دو شکارچی متخلف را نشان می داد که پلنگی را شکار کرده و در کنار لاشه پلنگ به همراه یک اسلحه جنگی کلاشینکف و یک اسلحه شکاری عکس یادگارى گرفته بودند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان اندیکا در این باره گفت: پس از دریافت این عکس نیروهای یگان محیط زیست اندیکا با هماهنگی مقام قضایی و با همکاری پلیس اطلاعات این شهرستان تحقیقات گسترده ای را در این رابطه آغاز نموده و هویت افراد داخل عکس را شناسایی نمودند.
وحید شالوئی اظهار داشت: متخلفین از عشایر کوچ نشین داخل منطقه حفاظت شده شیمبار بودند اما زمانیکه مامورین جهت دستگیری متخلفین عازم منطقه شدند عشایر کوچ تابستانه خود را آغاز و منطقه را ترک کرده بودند.

تصویری که در اختیار نیروهای محیط زیست شهرستان اندیکا قرار گرفته و منجر به شناسایی متخلفین گردید
مامورین تا کوچ زمستانه عشایر به منطقه منتظر شده و چند روز قبل با حکم قضایی متهمین را که به تازگی به منطقه بازگشته بودند بازداشت نمودند.
متهمین پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و همچنین حمل سلاح جنگی به مراجع قضایی معرفی شدند.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر پلنگ معادل هشتصد میلیون ریال تعیین شده است که متخلفین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.
متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در معرض انقراض محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.
متهمین طبق بند پ ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، به جرم حمل سلاح جنگی به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد.
ضمن اینکه بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، سلاح و مهمات کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.