۲۲ اسفند ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: برای احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی ۱۹۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای استان آذربایجان غربی به سمت دریاچه آغاز شده است.
به گزارش ایرنا و بنا به اعلام روز پنجشنبه روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی آب در این مرحله که دومین مرحله رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه محسوب می شود به شرح زیر انجام خواهد شد:

الف) از سد بوکان ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب با دبی ۷۰ مترمکعب در ثانیه تا دهم فروردین ۱۳۹۵ به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.
ب) از سد مهاباد ۴۰ میلیون مترمکعب آب با دبی ۱۸ مترمکعب در ثانیه تا سیزدهم فروردین ۱۳۹۵ به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.
ج) از سد زولا سلماس ۱۰ میلیون مترمکعب آب با دبی ۱۰ مترمکعب در ثانیه تا سوم فروردین ۱۳۹۵ به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.

بنابراین تا روز سیزدهم فروردین ماه یال آینده مجموعا ۱۹۰ میلیون متر مکعب آب روانه حوضچه اصلی دریاچه ارومیه خواهد شد.
با توجه به تقارن ایام رهاسازی با تعطیلات نوروزی، مناطق پایین دست این سدها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و لذا لازم است مردم محلی و مسافران نوروزی در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه های نامبرده و هرگونه برداشت غیرمجاز آب خودداری کنند.