۲۳ اسفند ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر انجام شکار مجاز در مناطق جنگلی کردکوی، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق در این رابطه مشغول شدند.
مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: محیط بانان در جریان تحقیقات منزل یک شکارچی متخلف را در روستان بالاجاده شناسایی نموده و موضوع را با مقام قضایی درمبان گذاشتند.
مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: محیط بانان پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی ، به همراه مامورین پاسگاه انتظامی وارد منزل فرد مظنون شدند.
در بازرسی از این مکان مقداری گوشت شکار متعلق به مرال ، مقداری گوشت شکار متعلق به شوکا ، یک قبضه سلاح گلوله زنی برنو و یک قبضه شکاری ساچمه زنی کشف و ضبط گردید.
گوشت
مرال ، مقداری گوشت شوکا ، یک قبضه سلاح گلوله زنی برنو و یک قبضه شکاری ساچمه زنی کشف شده

در این رابطه یک شکارچی متخلف پس از تشکیل پرونده، جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک مرال یا شوکا معادل سیصد و پنجاه میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهم می بایست مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.