۱۷ اسفند ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست شهر تهران طی دو مرحله عملیات در بازار مرکزی میوه و تره بار تهران واقع در بزرگراه آزادگان تعداد زیادی از انواع خزندگان را کشف و توقیف نمودند.
محیط بانان ابتدا با کمک همیاران محیط زیست بصورت ناشناس به رصد محموله های ورودی به بازار پرداخته و پس از شناسایی موقعیت های مربوطه وارد عمل شدند.


مامورین به دلیل ازدحام جمعیت و متواری شدن متخلفین موفق به بازداشت فروشندگان اصلی نشدند اما کلیه گونه های غیرمجاز توقیف گردید.

گونه های کشف شده شامل ۱۵۰۰ عدد لاک پشت برکه ای، ۳۷۰ عدد مار آبی و ۶ عدد لاسرتا می باشند.

جانوران مذکور پس از کشف به کلینیک حیات وحش پردیسان تحویل شده اند. با توجه به اینکه شرایط فراهم شده در کلینیک حیات وحش پردیسان صرفا جهت نگهداری موقت این گونه ها تعبیه شده، ضروری است گونه های سالم بلافاصله تحت شرایط مناسب به استان های مربوطه انتقال یافته و بلافاصله در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شوند.


همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن برخی گونه های از زیستگاه طبیعی می نمایند تا با انتقال به سایر مناطق به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهی قرمز به فروش رسانند.


ضروری است هموطنان عزیز از خرید هرگونه حیوان وحشی و غیرخانگی از جمله سمندر، لاک پشت، مار و غیره خودداری نموده و در صورت مشاهده خرید و فروش این گونه ها مراتب را به ادارات محیط زیست محل زندگی خود گزارش کنند.