۱۶ اسفند ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارشی از بومیان مستقر در منطقه حفاظت شده بزقوشمبنی بر گرفتار شدن یک خرس درون یک استخر کشاورزی، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان میانه عازم محل مذکور شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست میانه در این باره گفت: محیط بانان در بررسی محل متوجه شدند یک خرس قهوه ای جوان و یک گورکن به داخل استخری یخ زده سقوط کرده و توان خارج شدن از درون آن را ندارند.

امیر قاسم زاده اظهار داشت: همچنین عده زیادی از مردم محلی نیز برای تماشا به کنار استخر آمده بودند که عملیات امداد و نجات را با مشکل بیشتری مواجه کرده بود.
……………
…………
خرس قهوه ای گرفتار درون یک استخر یخ زده در منطقه حفاظت شده بزقوش

محیط بانان ابتدا از مردم خواستند که در فاصله مناسبی دورتر از استخر قرار بگیرند سپس یک نردبان را وارد استخر نمودند.
خرس جوان پس از مدتی از نردبان بالا آمده و پس از خروج از استخر در میان شاری و کف و سوت مردم به سمت کوه دوید و در سلامت کامل از محل دور شد.
پس از دور شدن خرس محیط بانان وارد استخر شده و گورکن را نیز از داخل استخر بیرون آورده و در زیستگاه خود رهاسازی نمودند.


نکته حائز اهمیت این بود که ابتدا مردم محلی خرس گرفتار را مشاهده کرده و موضوع را به محیط زیست اطلاع داده بودند. در حالیکه می توانستند خرس را از پاری درآورده و یا به حال خود رها کنند تا از گرسنگی تلف شود.

همچنین سایر افراد بومی نیز ضمن همکاری و کمک به محیط بانان، از نجات یافتن خرس خوشحال شدند که این نشان دهنده ارتقا آگاهی و سطح فرهنگی جوامع محلی در برخورد با جانوران وحشی به خصوص گونه های حمایت شده می باشد.


استخرهای نایلونی جهت ذخیره آب به منظور استفاده در باغداری و کشاورزی تعبیه می شود و باغداران در بسیاری از موارد خرس ها به آسیبی که به محصولات و درختان آنها وارد می کنند از بین می برند.

سه سال قبل یک قلاده خرس قهوه‌ای که به قصد خوردن آب دررون استخر کشاورزی در مشگین شهر گرفتار شده بود، با ضربات اجسام سخت از پای درآمد.