مهاباد - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: بیش از 30 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر وارد تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان شدند.

کامران حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با افزایش تدریجی دمای هوا در مناطق جنوبی و آغاز فصل گرما و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان، نخستین دسته های پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی طی روزهای اخیر وارد تالاب کانی برازان مهاباد شدند.
وی اضافه کرد: این پرندگان که در دسته های چند هزار تایی وارد این تالاب می شوند شامل غاز خاکستری، گیلارشاه دم سیاه، سیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، پلیکان، تنجه، فلامینگو و انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده ای، سرحنایی و بلوطی، انواع آبچیلک تک زی و آواز خوان، کشیم کوچک و بزرک و چوبپا نوک خنجری هستند.

وی اظهار کرد: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از جنوب به شمال اروپا مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه پرداخته و سپس برخی از آنها کوچ خود را به مناطق شمالی تر ادامه می دهند و برخی دیگر در همین تالاب شروع به لانه سازی و جوجه آوری می کنند.

حسینی افزود: در این فصل از سال با توجه به اینکه پرندگان مشغول جفت یابی و حرکات خاص تولید مثل هستند، پرندگان در این مدت مدام در حال جنب و جوش بوده و صداها و آوازهای بسیار جالب پرندگان در حاشیه تالاب به گوش می رسد.

وی گفت: این تالاب به علت وضعیت و امنیت مناسب، به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمالغرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد از اهالی روستاهای همجوار تالاب شهرستان خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های با ارزش جانوری مراتب را به اداره محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.

تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و تالاب های فصلی حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است.

مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.