تهران - ایرنا - دبیرستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: با همکاری وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب 440 میلیون متر مکعب آب از طریق صرفه جویی در کشاورزی و مازاد آورد سدها برای دریاچه ارومیه تخصیص یافت.به گزارش ایرنا از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، عیسی کلانتری در جلسه این کارگروه که با موضوع بررسی رها سازی مازاد آورد رودخانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تشکیل شد افزود: این پیشرفت بزرگی در راستای احیای دریاچه ارومیه است.

وی با اشاره به روند کند اجرای مصوبات احیای دریاچه ارومیه، تغییر شرح وظیفه مصوب سازمان های اجرایی در منطقه را علت اصلی این حرکت کند دانست و افزود: پس از گذشت یکسال سازمان های منطقه با اکراه جهت برنامه ها را قبول کرده اند و از سرعت آرام پیشرفت کارها گلایه و بار دیگر بر عزم بیشتر و جدی تر سازمان های منطقه تاکید کرد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین از قول مساعد معاون اول رییس جمهوری و رییس کل خزانه داری در مورد تخصیص بخش عمده اعتبارات تا پایان سالجاری خبر داد.

در ادامه مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد نیز گفت: متاسفانه هنوز شاهد برنامه ها و تصمیمات توسعه بخش کشاورزی و برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید کارخانجات قند استان آذربایجان غربی در برخی نقاط حوضه دریاچه ارومیه هستیم، این موضوع بر خلاف مصوبات هیات دولت است.

وی اعلام کرد: مصوبات احیای دریاچه به گروه های پایش و نظارت ستاد مستقر در منطقه ابلاغ شده و در اسرع وقت نسبت به رصد و معرفی واحدهای متخلف و برخورد قانونی اقدام کنند.

رئیس کارگروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: بعد از تجربه رهاسازی 136 میلیون متر مکعب از منابع مازاد سدهای حوضه آبریز دریاچه در سال آبی گذشته به عنوان راهکار کوتاه مدت برای ایام تثبیت، اکنون پس از هفت ماه بررسی های کارشناسی و تمهیدات لازم، بیش از 200 میلیون متر مکعب آب از محل صرفه جویی 16 درصدی بخش کشاورزی از طریق سدهای زولا، حسنلو، بوکان، ساروق و قلعه چای مجموعا 440 میلیون متر مکعب به دریاچه سرازیر می شود که این میزان حاصل همکاری شرکت های آب منطقه ای و ستاد احیا است.


*** دریاچه ارومیه


دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور است و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و بیش از 95 درصد آب خود را از دست داده است، اکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب 26 پیشنهاد در قالب مصوبه ای تلاش می کند این حوضه آبی ارزشمند را نجات دهد.