رئیس اداره کل نظارت برحیات وحش محیط زیست استان تهران گفت: از جمعیت 10 هزار رأسی حیات وحش استان تهران 10گونه در خطر انقراض و چهار گونه حمایت شده وآسیب پذیر به ثبت رسیده است.


محمد کرمی، رئیس اداره کل نظارت بر حیات وحش استان تهران در گفت و گو با خبرنگار
گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص جمعیت حیات وحش استان تهران، زیست‌گاه‌ها و جمعیت آن، اظهار داشت: پلنگ یکی از گونه‌های در خطر انقراض استان تهران است که زیستگاه آن در شرق استان فیروزکوه، پارک ملی خجیر و سرخه حصار، ارتفاعات شمال تهران در لار و البرز مرکزی مشاهده شده است.وی ادامه داد: گربه پالاس و یوزپلنگ منطقه کویر استان تهران از دیگر گونه های در خطر انقراض حیات وحش استان تهران محسوب می‌شوند و در این بین عقاب طلایی، عقاب شاهی، هما، شاهین، بحری، هوبری و بالالان از پرندگان شکاری و وحشی حیات وحش استان تهران محسوب می‌شوند که اسامی خود را در لیست پرندگان در خطر انقراض استان تهران به ثبت رسانده‌اند.


رئیس اداره کل نظارت بر حیات وحش استان تهران در خصوص گونه‌های حمایت شده و آسیب پذیر این استان، تصریح کرد: قوچ و میش البرز مرکزی، خرس قهوه‌ای، آهو و جبیر چهار گونه حمایت شده حیات وحش استان تهران محسوب می‌شوند.


کرمی درباره پرندگان حمایت شده استان تهران گفت: پرندگان مهاجری چون قو، پلیکان، عروس قاز، حواسیل، لک لک و فلامینگو که در سد فشافویه و بند علی خان کویر بیشتر مشاهده می‌شوند در لیست پرندگان حمایت شده استان ما قرار دارند.


وی در خصوص دلیل قرارگیری حیات وحش استان تهران در خطر انقراض و یا آسیب دیده شده، گفت: تخریب زیست گاه‌ها که در آن به نوعی انسان و دست‌اندازی آن دخالت دارد مهم‌ترین عامل از بین رفتن گونه‌های حیات وحش محسوب می شوند چرا که وقتی منبع تغذیه آب و امنیت حیات وحش از بین می‌رود، کلید تخریب زیست گاه و در نهایت کاهش جمعیت حیات وحش به صدا در می‌آید.


رئیس اداره کل نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان تهران به حضور گونه‌های مهاجم و تأثیر آن بر کاهش جمعیت حیات وحش اشاره کرد و افزود: وقتی یک گونه مهاجم که بومی منطقه نبوده به دست انسان و به خاطر تسهیل فعالیت‌های او به طبیعت می‌آید این گونه باعث تخریب زیستگاه‌های حیات وحش طبیعی منطقه شده و در نهایت جمعیت حیات وحش منطقه را به چالش و نابودی می کشاند.


کرمی با بیان اینکه هم اکنون جمعیت حیات وحش استان تهران نسبت به چند سال اخیر در پی اقدامات انجام شده از سوی این اداره روبه بهبود رفته است، گفت: طبق آخرین سرشماری هم اکنون جمعیت حیات وحش استان تهران به حدود 10 هزار رأس با گونه‌های کل و بز، قوچ و میش، جبیر و آهو می‌رسد.


وی در خصوص زیستگاه‌های حیات وحش استان تهران گفت: پارک ملی و مناطق آزاد از جمله فیروز کوه در شمال دماوند، مناطق شکار ممنوع کوه سفید و کاوده، لار در شمال استان تهران، ورجین، پارک ملی خجیر و سرخه حصار، منطقه حفاظت شده کویر در جنوب ورامین و منطقه حفاظتی جاجرود از مناطق تحت حفاظتی و مورد سرشماری گیری اداره ماست.
رئیس اداره کل نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان تهران درباره گونه‌های غیر سرشماری شده، تصریح کرد: پلنگ، خرس قهوه‌ای، و انواع گوشت خواران چون گرگ، شغال و روباه، گراز وحشی از جمله گونه هایی است که سرشماری نشده است.


کرمی درخصوص شکار گونه‌های حیات وحش استان تهران از 2 تا 3 سال اخیر هیچ پروانه شکاری برای حیات وحش استان تهران صادر نشده مگر آنکه مانند گراز برای حیات وحش زیانکار شناخته شده باشد.


وی ادامه داد: قصد داریم ممنوعیت شکار و حتی صید ماهی قزل آلا را ادامه داده و یا خیلی محدود کنیم تا حیات وحش استان استراحت کرده و امنیت برای افزایش جمعیت آنها برقرار شود.


رئیس اداره کل نظارت بر حیات وحش محیط زیست استان تهران در پایان در خصوص آخرین اخبار پارک ملی خجیر و طاعون نوشخوار کنندگان کوچک بین حیات وحش این منطقه، تصریح کرد: نتایج حاصل شده از اداره دام پزشکی استان تهران در خصوص بررسی لاشه ها، دلیل مرگ این گونه‌ها را نزدیک به طاعون نشخوار کنندگان کوچک اعلام کرده است.


گفتنی است، 56 رأس کل و بز، 2 رأس قوچ و 2 رأس میش چندی پیش در پارک ملی خجیر تلف شده بودند که هم اکنون دلیل مرگ آنها طبق نظر اداره دام پزشکی طاعون اعلام شد و این بیماری قابل انتقال به انسان نبوده و بین حیوان وحشی و اهلی اتفاق می‌افتد.