ساری-ایرنا- رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران از صدور پروانه ویژه شکار گراز وحشی در مناطق آزاد این استان برای گردشگران خارجی خبر داد و هدف از آن را تعدیل نسل این گونه جانوری اعلام کرد.


کوروس ربیعی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: پروانه شکار ویژه برای گردشگران خارجی به صورت متمرکز در سازمان مرکزی برای زمان محدود و تنها برای شکار گرازهای پیر صادر می شود.

وی افزود: مهلت این پروانه ها پنج روزه است و هر شکارچی تنها حق شکار دو راس گراز وحشی در مناطق آزاد استان را دارد.

ربیعی گفت: سازمان محیط زیست در سال جاری حداکثر برای 50 گردشگر خارجی که در قالب تورگردانی به مازندران سفر کرده بودند، پروانه شکار ویژه صادر کرد.

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران افزود: عمدتا این شکارچیان برای ثبت رکورد و گرفتن عاج گراز وحشی، تعرفه بالای شکار را پرداخت می کنند.

ربیعی صدور پروانه شکار گراز وحشی، با هدف مصرف گوشت این حیوان را رد کرد و گفت: با صدور پروانه شکار ویژه برای گردشگران خارجی با تعرفه ارزی، علاوه بر درآمدزایی، گونه های نر و پیر این حیوان از گردونه خارج و نسل آنها تعدیل می شود.

گراز از حیوانات پر زاد و ولدی است که در صورت تعدیل نشدن جمعیت آن در مازندران، سبب نابودی زمین های کشاورزی و گونه های گیاهی بویژه در مناطق بالادست می شود.

دوره زاد و ولد گرازها چهار ماه است و هر گراز ماده در هر دوره هشت تا ۱۲ بچه می زاید. بچه های ماده گراز نیز در ۱۸ ماهگی و نرها کمی زودتر آماده جفت گیری می شوند.

نسل گراز در مناطق بالادست و کوهستانی مازندران، در سالیان اخیر، به دلیل کم شدن یا از بین رفتن نسل ببر و پلنگ، که شکارچی گراز به شمار می روند، بشدت افزایش یافته و سبب زیان رساندن به کشاورزی منطقه شده است.

شمار تعدیل شده گرازها سبب حفاظت از محیط زیست از جمله جنگل می شود زیرا این حیوان به خاطر خوردن ریشه گیاهان، خاک سطح جنگل را زیر و رو می کند و به این ترتیب مواد گیاهی در خاک ادغام می شود.

همچنین با این عمل، لارو حشرات مضر برای درختان از خاک بیرون آمده و شکار پرندگانی چون قرقاول شده و یا بر اثر سرمای فصل زمستان از بین می روند.