۹ اسفند ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز هشتم اسفندماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۶۱ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۵۷ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال جاری و ۶ سانتی متر نسبت به روز ۲۶ بهمن ماه سال جاری افزایش نشان می دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (هشتم اسفندماه ۱۳۹۳) ۳ سانتی متر پایین تر است.
دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه **** کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.
تصویر فوق جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه مربوط به روز هفتم اسفند ۱۳۹۴ می باشد.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است علاوه بر پر آب تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که تا ماه گذشته (آذرماه) کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می باشد.
در تصویر فوق تفاوت عمق و پهنه آبی در یاچه ارومیه در روزهای هفتم آذر و ۲۶ بهمن ماه سال جاری به وضوح مشخص است.

مقایسه دو عکس هوایی از دریاچه ارومیه در تصویر فوق نشان می دهد که در روز هفتم آذر سال جاری بخش جنوبی دریاچه ارومیه کاملا خشک و بخش شمالی آن بسیار کم آب بوده است اما در روز هشتم اسفندماه سال جاری علاوخ بر پر آب شدن بخش شمالی دریاچه، بخش جنوبی نیز کاملا آبگیری شده است.