گرگان - ایرنا- رئیس حفاظت محیط زیست شهرستانهای ترکمن و گمیشان از تحویل یک فلامینگو مصدوم به این اداره خبر داد و گفت: امسال 31 پرنده آسیب دیده از سوی علاقمندان به محیط زیست این منطقه تحویل و مداوا شدند.علی بیانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: فلامینگوی مصدوم یازدهمین پرنده از این گونه است که به محیط زیست بندرترکمن تحویل می شود.

وی انواع پرندگان آسیب دیده و مصدوم تحویلی به محیط زیست منطقه از سوی دوستداران طبیعت و تشکل های زیست محیطی را طی سال جاری شامل 11قطعه فلامینگو،13 پرنده شکاری و 8 قطعه از دیگر گونه های پرنده بیان کرد و افزود: از جمله گونه های تحویلی قو، پلیکان و شاهین سانان که جزو پرندگان حمایت شده و در معرض خطر انقراض هستند، بودند.

بیانی همچنین یادآور شد که پرندگان مصدوم جهت گذراندن دوره های تیمار و بازتوانی و سیر مراحل درمان به اداره امور حیات وحش محیط زیست گلستان منتقل و پس از بهبودی و کسب قابلیت پرواز در زیستگاه های طبیعی خود رها سازی می شوند.

به گفته وی گونه هایی که به دلیل شدت جراحت تلف می شوند نیز جهت تاکسیدرمی و استفاده در مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی و نیز مراکز دانشگاهی و موزه های حیات وحش و محیط زیست طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در بندرترکمن هشت تشکل محیط زیستی با 850 نفر عضو فعالیت دارند.

فلامینگو از پرندگان کنار آبزی است که پاها و گردن بلند با حداکثر طول 130سانتیمتر دارد.

این پرنده از گونه های حمایت شده است و حفاظت از زیستگاه ها و محل تولید مثل آنها برای حفظ بقای این گونه جانوری ضروری می باشد.

شهرستان های ساحلی بندرترکمن و گمیشان در شمال غرب استان گلستان در این ایام سال میزبان تعداد زیادی از گونه های پرندگان آبزی و کنارآبزی است.

سواحل و آبگیرهای این دو شهرستان و بویژه تالاب گمیشان از محل های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و گونه های بومی می باشد.

گلستان از معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است، این استان به عنوان ایرانی کوچک از کوه، دریا، جنگل، دشت و بیابان به صورت یکجا برخوردار است و به گفته مسئولان محیط زیست 114 گونه پرنده مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی و بعضا زاد آوری می کنند.

منبع:ایرنا