تهران- ایرنا- توانایی دستگاه گوارش بزها در هضم انواع مختلف مواد سخت، نظر محققان را برای تولید بهتر و اقتصادی سوخت های زیستی به خود جلب کرده است.


به گزارش گروه علمی ایرنا از بی بی سی ورلد، پژوهشگران می گویند که قارچ های موجود در دستگاه گوارش بزها و گوسفندان آنزیم های انعطاف پذیری تولید می کنند که می توانند انواع گسترده ای از مواد گیاهی را تجزیه کنند.

این پژوهشگران که مطالعه خود را در نشریه ساینس منتشر کردند، عملکرد این قارچ ها را با بهترین تلاش های مهندسی شده در صنعت برابر می دانند.

فعالان محیط زیست از دیرباز منتقد نسل کنونی سوخت های زیستی هستند که از فرآورده های کشاورزی همچون ذرت تولید می شوند. این فعالان معتقدند که بهره برداری از زمین برای تولید سوخت به جای غذا، قیمت ها را افزایش می دهد و تبعات آن متوجه فقرا می شود.

بر این اساس، پژوهشگران تلاش هایی را برای تولید سوخت مفید از فضولات انسانی و حیوانی به عمل اورده و موفقیت هایی نیز در این زمینه کسب کرده اند. با این حال، تاکنون امکان به کارگیری بهینه ماده ارگانیک ارزان و پسماند را نیافته اند.

مشکلی که برای تبدیل تراشه های چوب و علف ها به سوخت وجود دارد، به انبوه مولکول های پیچیده برمی گردد که در دیواره های سلولی این مواد گیاهی سخت یافت می شود.

تلاش های صنعتی برای تجزیه این نوع مولکول ها به نوعی از قندهای قابل تبدیل به سوخت، عمدتا مستلزم از پیش گرم کردن آنها و یا استفاده از مواد شیمیایی است که به هر حال، دشواری و یا هزینه روند را افزایش می دهد.

محققان برای رفع این مشکل، به توانایی شناخته شده بزها و گوسفندان در هضم تقریبا تمامی آنچه می بلعند، رو آورده اند و می گویند که آنزیم های حاصل از قارچ های روده این جانوران به طور قابل ملاحظه ای انعطاف پذیر هستند.

آنها معتقدند که این قابلیت سیستم گوارش بزها نتیجه حضور قارچ های آنائه روبیک، یعنی ارگانیسم هایی است که از زمان دایناسورها وجود دارند.

دانشمندان برای بررسی ایده های خود، کود تازه گردآوری شده از یک باغ وحش و یک اصطبل را آزمایش کردند و دریافتند که این قارچ ها آنزیم هایی را تولید می کنند که طیف گسترده ای از مواد گیاهی را تجزیه می کنند.

محققان متوجه شدند که برخلاف بهترین آنزیم های مهندسی ژنتیک شده در صنعت سوخت زیستی، قارچ های موجود در سیستم گوارش بزها صدها نمونه دیگر از این پروتئین ها را تولید می کنند.
نتیجه تحقیقات نشان داد که قارچ های یاد شده در واکنش به مواجهه با قند به جا علف، نوع آنزیم هایی را که تولید می کردند، تغییر دادند.

'مایکل اومالی' سرپرست تیم تحقیق دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا گفت: این قارچ های روده ای ابزار بیشتری برای تبدیل مواد زیستی به سوخت دارند و از این رو کارآیی سریع تر و قابلیت اثرگذاری روی انواع بیشتری از مواد گیاهی دارند که همین امر، فرصت های بیشتری را برای صنعت سوخت زیستی فراهم می کند.

از سوی دیگر، برخی از محققان معتقدند که این نوع قارچ ها در انواع دیگری از جانوران هم وجود دارند و لازم است که سرمایه گذاری بیشتری برای بررسی این دسته از میکروارگانیسم های نسبتا ناشناخته به عمل آید، زیرا احتمال دارد کلید رسیدن به فناوری تجدیدپذیر تبدیل موثر مواد زیستی باشند و از این رو باید پتانسیل کامل آنها کشف شود و مورد بهره برداری قرار گیرد.