۲۳ بهمن ۱۳۹۴

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همه روزه در این فصل از سال ده ها پرنده از انواع قوها، غازها و اردک ها گرفته تا پرندگان شکاری در اکوسیستم‌های تالابی کشورمان توسط شکارچیان متخلف و قاچاقچیان حیات وحش کشته یا زنده‌گیری می‌شوند تا در شهرهای مختلف کشور براى مصرف گوشت و یا اسارت در باغ هاى پرندگان به فروش برسند.

در همین حال برخی از محموله‌های قاچاق پرندگان نیز توسط نیروهای یگان محیط زیست شناسایی و توقیف می‌شوند که متأسفانه در بیشتر موارد به دلیل شرایط بد نگهداری و نقل و انتقال پرنده‌ها توسط متخلفان، پرندگان مصدوم شده و یا از بین می‌روند. اما حدود ۲۶ بال از انواع پرندگان کمیاب و حمایت شده که توسط یگان محیط زیست شناسایی و توقیف شده بودند بعد از گذشت بیش از یک سال از مراقبت‌های دامپزشکی، صبح روز جمعه ١۶ بهمن ماه با تلاش دوستداران طبیعت و محیط زیست در پارک ملی بوجاق رهاسازی شدند.

محمد علی الله قلی، عضو هیأت مدیره کانون محیطبان و سرپرست تیم انتقال در این باره به خبرنگار دیده بان گفت این پرنده‌ها شامل ۸ قوی گنگ، ۷ قوی فریادکش، ۶ غاز پیشانی سفید، ۳ فلامینگو، یک عقاب شاهی و یک عقاب استپی بودند که همگی جزو گونه‌های تحت حمایت سازمان محیط زیست هستند.
این پرندگان در کلینیک حیات وحش پارک پردیسان نگهداری می‌شدند اما متأسفانه به دلیل آنکه سازمان حفاظت محیط زیست از امکانات لازم برای نقل و انتقال حیات وحش تا زیستگاه‌ها برخوردار نیست با حمایت و هماهنگی با دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان و کلینیک حیات وحش پردیسان، مسئولیت انتقال این پرنده‌ها را به یک زیستگاه امن بر عهده گرفتیم و صبح جمعه ١۶ بهمن ماه توسط اعضای کانون محیطبان در تهران و مؤسسه پیشگامان محیط زیست کیاشهر، این پرندگان به پارک ملی بوجاق منتقل و در زیستگاه طبیعی رهاسازی شدند.

این کارشناس حیات وحش خاطرنشان کرد: بعد از حلقه گذارى روى پاى پرندگان توسط کارشناس پرندگان سازمان، برای انتقال یک کامیون مجهز به کانتینر بزرگ فلزی اجاره و کف کانتینر با چندین لایه پتو پوشانده شد. فلامینگو ها و عقاب ها نیز در جعبه هاى مجزا قرار داده شدند.

بعد از گذشت ۶ ساعت که به پارک ملی بوجاق رسیدیم و با هماهنگی مسئولان محیط زیست گیلان و حضور گروهی از پرنده نگرها، پرندگان اسیر ابتدا کمى تغذیه شده و سپس در تالاب رهاسازی شدند.
خوشبختانه همه ۲۶ پرنده در سلامت کامل منتقل و رهاسازى شدند.
الله قلی درباره علت انتخاب این منطقه برای رهاسازی گفت: پارک ملی بوجاق در حال حاضر از امن‌ترین زیستگاه تالابی در شمال کشور است و چون احتمال می‌دادیم که پرنده‌ها ممکن است نیاز به زمان داشته باشند تا خود را با شرایط محیط وفق دهند بنابراین لازم بود به منطقه‌ای امن منتقل شوند که حداقل دست شکارچیان کمتر به آنها برسد و تحت حمایت محیط بانان باشند.

شایان توجه است حتی پارک ملی بوجاق هم در خطر نابودی و تجزیه قرار دارد و دخل و تصرفات برخی ارگان ها برای خشکاندن تالاب، ساخت فرودگاه نظامى و ایجاد حوضچه‌های غیرمجاز پرورش ماهی در منطقه باعث شده تا بخش‌هایی از سواحل و تالابهاى بوجاق در معرض خطر جدى قرار بگیرد. بدون کمترین تردیدى بقاى و بالندگى پارک ملى بوجاق مستلزم توجه بیشترى نسبت به این تالاب استراتژیک و زیبا میباشد. این زیستگاه تالابی هم‌اکنون پذیرای بیش از ۲۵۰ گونه انواع پرندگان آبزی و خشکی زی و هشت گونه گیاهى اندمیک است و از تنوع زیستی بسیار غنى و منحصر به فردى برخوردار است.
در پایان نیز یکصد کیلوگرم گندم به شکل نمادین و براى یادآورى نیاز به تغذیه دستى پرندگان در تالاب هاى باقیمانده کشور در بخشى از منطقه امن زیستگاه توزیع شد.

این اولین پروژه داوطلبانه مشترک یک گروه مردمى و سازمان حفاظت محیط زیست براى انتقال و رهاسازى حیات وحش احیا شده در سازمان به زیستگاه هاى طبیعى می باشد.


عکس ها از على صفات و رضا نیک فلک