۲۱ بهمن ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر جابجایی یک پرنده شکاری جهت قاچاق به کشورهای عرب منطقه از طریق آبهای خلیج فارس، یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بندر ماهشهر با همکاری پلیس اطلاعات هندیجان یک خودرو را در این رابطه شناسایی نمودند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان در این باره گفت: مامورین با هماهنگی و دستور دادستان هندیجان خودروی مذکور را که از بوشهر به سمت هندیجان در حرکت بود متوقف نمودند.

حسن آقاشیرمحمدی اظهار داشت: در بازرسی از داخل خودرو یک پرنده شکاری بالابان که در زیر صندلی مخفی شده بود، کشف و ضبط و یک متهم در این رابطه بازداشت و تا اطلاع ثانوی روانه زندان شد.
با توجه به اینکه پلک بالابان کشف شده توسط متخلفین دوخته شده و شرایط حمل مناسبی نداشت، این پرنده ارزشمند هم اکنون در اداره محیط زیست تحت تیمار و مراقبت قرار دارد.


………………………………

بالابان کشف شده از قاچاقچیان حیات وحش در خوزستان


پرندگان شکاری (به خصوص خانواده شاهین ها) به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند.

شیوخ عرب با آموزش پرندگان شکاری از آنها برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می کنند.
زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند را در آستانه انقراض قرار داده است.

طبق لیست جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه نقدی قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین معادل ۶۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.

قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.