خمین - ایرنا - رئیس محیط زیست دلیجان از مشاهده شنگ یا سمور آبی که از گونه جانوری کمیاب کنار آبزی در استان مرکزی است، در سد 15 خرداد شهرستان دلیجان خبر داد.

کامبیز خلیلی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: نخستین بار شنگ یا سمور آبی که از گونه های جانوری گوشت خوار کمیاب است توسط فعالان محیط زیست دلیجان در دریاچه 15 خرداد مشاهده و مستند سازی شده است.

وی ادامه داد: وجود این گونه جانوری در دریاچه سد 15 خرداد دلیجان، نشانگر سلامت ،کیفیت آب و فراوانی مواد غذایی در این زیستگاه است.

خلیلی اظهارکرد: سمور آبی از گونه های نادر است که در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره گونه های در معرض تهدید جای دارد.

رئیس محیط زیست دلیجان ادامه داد: شنگ غذایش را از ماهی و جوندگان آبزی تامین می کند و به خاطر پوست قیمتی در معرض تهدید شکارچیان قرار می گیرد.

خلیلی افزود: فعالیت این حیوان بیشتر در شب است و این جانور ماهی های کوچک، متوسط و مریض را شکار می کند که از این نظر در چرخه سلامت آبزیان نیز تاثیر مثبت دارد.

وی گفت: شنگ یا سمور آبی از حیوانات دیگر نظیر قورباغه، خرچنگ ، جوندگان و به خصوص موش آبی نیز تغذیه می کند که این امر نقش موثر آن را در تنظیم جمعیت جوندگان نشان می دهد.

رئیس محیط زیست دلیجان گفت: این جانور دارای بدنی دراز با طول 75 سانتیمتر و باریک با دم بلند به طول 50 سانتی متر دارای سر مسطح ،پوزه کوتاه و رنگ قهوه ای بدن است.

گونه های آبزی عمده در دریاچه سد 15 خرداد دلیجان شامل کپور معمولی وحشی، کاراس، شاه میگو، سوف و ماهی سفید رودخانه ای است.

دریاچه سد پانزده خرداد با 13 و نیم کیلومتر مربع وسعت در پنج کیلومتری شهر دلیجان و در مجاورت مسیر ارتباطی دلیجان - سلفچگان واقع شده و از جمله مناطق تحت نظارت و مدیریت اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان است.

شهرستان دلیجان در جنوب استان مرکزی دارای 40هزار نفر جمعیت است.

منبع:ایرنا