شکار با شاهین یکی از تفریحات لوکس و منحصر بفرد در امارات متحده عربی است که با استفاده از پرندگان شکاریی برگزار می شود که بیش از 100 هزار دلار قیمت دارند.


به گزارش فرادید، پیشینه این ورزش که گفته می شود میراث محیط خشن و بی رحم کویر است به زمانی باز می گردد که مردم برای زنده ماندن از هر وسیله ای استفاده می کردند. شاهین ها در این محیط جغرافیایی یکی از ابزارهای اصلی شکار بوده اند.


امارات اکنون کشور ثروتمندی است با این حال بصورت نمادین این روش قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین رکورد برای پرندگانی که بتوانند در فاصله 400 متری شکار کنند 20 ثانیه است و برای ترغیب شاهین ها از طعمه هایی از قبیل، هوبره، کبوتر، مرغ یا بوقلمون استفاده می شود.


یکی از جوانانی علاقمند به این سرگرمی با بیان اینکه تعلیم یک شاهین ماه ها به طول می انجامد می گوید: «شاهین را رها می کنیم تا بتواند پرواز کند. سعی می کنیم که عضلاتش قوی شود؛ این کار مثل تمرین دادن یک تیم فوتبال است. دو ماه طول می کشد تا شاهین واقعا آماده شود. ما بعضی وقت ها شاهین ها را روزی دو بار تمرین می دهیم اما بطور معمول تمرین ها روزی یک بار است. گاه بطور سنتی و گاه با استفاده از اتومبیل. به این صورت که دستمان را بیرون پنجره اتومبیل نگه می داریم و شاهین دست ما را دنبال می کند. من دو، سه یا چهار کیلومتر رانندگی می کنم که برای شاهین همین مقدار کافی است. یک شاهین خوب می تواند شش تا هشت کیلومتر پرواز کند در حالی که شما با سرعت 85 کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی هستید.»

گفته می شود شاهین ایرانی یکی از پرطرفدار ترین انواع شاهین در میان شیوخ عرب است. تاجران غیرقانونی شاهین معمولا پس از به دام انداختن شاهین ها آنها را به صورت قاچاق به کشورهای حاشیه خلیج فارس منتقل می کنند؛ هر شاهین ایرانی بین 70 تا 80 میلیون تومان قیمت دارد.

گزارش مصور زیر روایتی از تمرینات شکار شاهین است که "کریم صاحب" عکاس خبرگزاری فرانسه تهیه کرده است.

"المرزوم"، بیابانی در 160 کیلومتری غرب ابوظبی؛ جایی که علاقمندان به شکار با شاهین آنجا را برای تفریح انتخاب می کنند.تا قبل از به پرواز در آوردن شاهین معمولا چشمهای او را می پوشانند؛ اینکار او را آرام نگه می دارد.شاهین آماده پرواز به سمت یک "هوبره" و شکار او می شود.حمله شاهین به "هوبره" در آسمان؛ هوبره اصلی ترین پرنده ای است که برای تمرین به دست شاهین شکار می شود.در این تصویر شاهین هوبره را شکار کرده و پرهای او را می کند.شاهین روی دست صاحبش آماده پرواز می شود؛ امارات ییکی از مجهزترین کلینیک های پرندگان را داراست.معمولا در جریان تعقیب و گریز شاهین و شکارش دست و بال پرنده زخمی می شود.شاهین ها معمولا رژیم غذایی خاص خود را دارند و از شکارهایشان تغذیه نمی کنند.گروهی از جوانان عرب شاهینی را برای تمرین به منطقه غرب ابوظبی آورده اند.صاحب شاهین او را به پرواز در آورده و با خودرو به دنبال او می رود.پرواز یک هوبره، طعمه اصلی شاهین در تمرینفرار "هوبره" از چنگ شاهینطبیعت شکارگاه "المرزوم" در 160 کیلومتری غرب ابوظبیطبیعت شکارگاه "المرزوم"شاهین شکاری و صاحبش در غروب "المروزم"