۱۷ بهمن ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز یازدهم بهمن ماه سال جاری نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی دناحین گشت و کنترل متوجه حضور شکارچیان متخلف در ارتفاعات منطقه شدند.
رییس پارک ملی دنا در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان با مشاهده مامورین اقدام به فرار نمودند.
نجفعلی رجب زاده اظهار داشت: محیط بانان پس از چندین ساعت تعقیب و گریز یکی از متخلفین را دستگیر نمودند اما نفر دوم به همراه یک اسلحه شکاری موفق شد با استفاده از تاریکی هوا متواری شود.


رجب زاده گفت: در بازرسی از متهم دستگیر شده لاشه دو کل وحشی و یک دستگاه بی سیم کشف و ضبط گردید.

متهم پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور دادستان تا زمان معرفی همدست فراری خود روانه زندان شد.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر کل یا بز وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متخلفین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال به حساب دولت واریز نماید.


متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک قوچ وحشی به مبلغ یکصد میلیون ریال، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.