دانشمندان کلینیک مایو در آمریکا با حذف سلول‌های پیر از بدن موش‌ها توانسته‌اند طول عمر این موجودات را بدون عوارض آشکار جانبی تا 35 درصد افزایش دهند.


به گزارش سرویس علمی ایسنا، با افزایش سن، سلول‌های بدن آسیب می‌بینند. یک مکانیزم زیستی موسوم به پیری سلولی برای کمک به جلوگیری از شکل‌گیری سرطان از تکثیر این سلول‌های آسیب‌دیده جلوگیری می‌کند.

اگرچه سلول‌های پیر بطور منظم توسط سیستم ایمنی بدن از بین می‌روند، اما با افزایش سن این مکانیزم تاثیرگذاری خود را از دست داده و در طول زمان منجر به انباشته شدن این سلول‌ها در بافت‌ها و اندام مختلف می‌شود. حتی با وجود این که این سلول‌ها دیگر تکثیر نمی‌شوند اما همچنان می‌توانند به سلول‌های سالم آسیب وارد کرده و منجر به التهاب مزمن شوند که با بیماری‌های مرتبط با پیری ارتباط دارد.

محققان آمریکایی برای کمک به سیستم ایمنی در فرآیند پاکسازی و درک بهتر از نقش سلول‌های پیر در فرآیند پیری از ترکیبی موسوم به AP20187 برای حذف این سلول‌ها در موش‌ها استفاده کردند. پس از اعمال این ترکیب و از بین رفتن سلول‌های پیر، محققان مشاهده کردند که شکل‌گیری تومورها و تخریب اندام مختلف بدن را در موش‌ها کاهش پیدا کرد. موش‌های درمان شده همچنین بین 17 تا 35 درصد افزایش طول عمر را تجربه کرده و ظاهری سلامت و میزان کمتر التهاب در بافت‌های چربی، عضلات و کلیه داشتند.

این تحقیق در مجله
Nature منتشر شده است.


منبع:ایسنا