۱۵ بهمن ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه چند روز قبل یک توله خرس سیاه در یکی از محورهای اصلی در فاصله هفت کیلومتری از شهرستان نیکشهر بر اثر برخورد با خودروهای عبوری از بین رفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ضمن تایید این موضوع اظهار داشت: این توله خرس نیمه های شب با خودروهای عبوری برخورد نموده و صبح روز بعد توسط رهگذران مشاهده شده است.
دکتر محمودی اظهار داشت: لاشه این توله سیاه جهت بررسی و کارشناسی بیشتر به این اداره منتقل شده است.……

.
لاشه توله خرس سیاه آسیایی تلف شده بر اثر برخورد با خودرو در هفت کیلومتری شهرستان نیکشهر


از میان هشت گونه خرس موجود در دنیا دو گونه در ایران زندگی می کنند که این دو گونه شامل خرس قهوه ای و خرس سیاه آسیایی می باشد.

خرس سیاه آسیایی یکی از گونه‌های آسیب‌پذیر در جهان است که زیرگونه بلوچی، که پراکندگی آن محدود به پاکستان و جنوب شرقی ایران در سه استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان است زیرگونه ای به شدت در معرض خطر انقراض است.

زیستگاه خرس سیاه در ایران تاکنون از جنوب نیکشهر تا سرباز در استان سیستان و بلوچستان و قسمت هایی از بشاگرد در استان هرمزگان و بخش هایی از استان کرمان از جمله پناهگاه حیات وحش زریاب در شهرستان بم گزارش شده است.

از بین رفتن زیستگاه های جنگلی خرس سیاه بر اثر خشکسالی، گسترش اراضی کشاورزی به ویژه باغات و قطع درختان برای استفاده به عنوان سوخت و دیگر مصارف، چرای دام اهلی و فشار آن بر زیستگاه های خرس، منجر به افزایش تقابل مردم محلی و خرس سیاه شده است، به نحوی که تخریب کندوهای عسل، تخریب محصولات باغی، حمله به دام و حتی حمله به انسان ها توسط خرس سیاه رو به افزایش گذاشته است و در نتیجه تعدادی از خرس ها به خصوص توله های آنها توسط مردم بومی اسیر و کشته می شوند.

خرس سیاه آسیایی هم اکنون در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN RED LIST) در طبقه در آستانه انقراض (CR) قرار دارد و هیچ آمار مشخصی از تعداد اندک باقیمانده جمعیت این گونه در کشور در دست نیست.


فیلم کوتاهی که از لاشه این خرس سیاه آسیایی توسط اهالی تهیه شده است را می توانید در اینجا مشاهده کنید:

یک توله خرس سیاه بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در نیکشهر از بین رفت | دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایراندیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران