۱۵ بهمن ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود شکارچیان متخلف به مناطق آزاد این شهرستان عازم ارتفاعات موسوم به کهندر شدند.
رئیس اداره محیط زیست اسلام آباد غرب در این باره گفت: محیط بانان با کمک همیاران محلی به جست و جو در ارتفاعات مشغول شده و حوالی ساعت ۸ شب سه شکارچی متخلف را مشاهده نمودند.
***** سبزی اظهار داشت: مامورین جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر سه نفر را بازداشت نمودند.
در جریان بازرسی از متخلفین لاشه دو خوک وحشی، دو قبضه اسلحه شکاری، مهمات و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهمین پس از دستگیری جهت رسیدگی به جرم و سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.
شکارچیان متخلف با دستور قاضی محترم بخش حمیل دو روز در بازداشتگاه نیروی انتظامی و هشت روز در زندان اسلام غرب بازداشت بودند.
متخلفین روز ۹۴/۱۱/۱۴ مبلغ شانزده میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.