گرگان - ایرنا - یکی از همیاران محیط زیست یک بهله شاه بوف زخمی را تحویل اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان کردکوی داد.

به گزارش یکشنبه ایرنا از حفاظت محیط زیست استان گلستان، پس از بررسی های کارشناسی مشخص شد که این پرنده دارای حلقه بوده و در گذشته نشانه گذاری شده است.

این پرنده مصدوم برای مداوا به مرکز نگهداری از حیوانات مصدوم حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در روستای 'گناره' انتقال داده شد.

شاه بوف بزرگ ترین نوع جغد در ایران است این پرنده مانند اکثر جغدها شب گرد است و پرواز بی صدا، ماهرانه و شگفت انگیز دارد.

این گونه جمعیت زیادی نداشته اما در همه کشور دیده می شود. زیستگاه این پرنده در نواحی کوهستانی و مناطق صخره ای است و از پستانداران کوچک، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، ماهی ها و حشرات تغذیه می کند.


* بزرگداشت روز جهانی تالاب


رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان گفت: به مناسبت 13 بهمن روز جهانی تالاب ها برنامه هایی در گرامیداشت این روز با عنوان 'تالاب ها برای آینده ما ، معیشت پایدار' برگزار می شود .

علی بیانی اظهار کرد: در جشنواره آموزشی فرهنگی در بندرترکمن برنامه هایی مانند دوره آموزشی پرنده شناسی برای اعضای سمن های محیط زیست، تجلیل از حامیان و حافظان محیط زیست و دستگاه های همسو و برگزاری نقاشی طوماری با موضوع فواید تالاب ها برای دانش آموزان برگزار می شود.

وی افتتاح دفتر مرکزی تشکل های زیست محیطی بندرترکمن و رهاسازی چند پرنده مداوا شده در زیستگاه های آبی شهرستان را از دیگر برنامه های این مناسبت عنوان کرد.

وی با تقدیر از همکاری دریابانی، مرزبانی و نیروی انتظامی تلاش آنان را همسو با محیط زیست دانست و افزود: تشکل ها و سمن های مردمی نیز در سطح شهرستان ترکمن با بیش از 800 عضو در حال فعالیت هستند و به عنوان یکی از بازوان قدرتمند محیط زیست تلقی می شوند.

تالاب بین المللی گمیشان با بیش از 20 هزار هکتار یکی از چهار تالاب بین المللی گلستان محسوب می شود که در منتهی الیه شمال شرقی استان و هم مرز با کشور ترکمنستان است.

سه تالاب بین المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل نیز در بخش مرزی داشلی برون شهرستان گنبدکاووس و در جوار مرزهای ایران و ترکمنستان محل فرود پرندگان مهاجر است.


منبع:ایرنا