رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از امضای تفاهمنامه‌ای با فرانسوی‌ها مبنی بر همکاری کاهش آلودگی هوا خبر داد و گفت: طبق این توافقنامه همکاری برای کاهش آلودگی هوا، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، کاهش آلودگی آب، تنوع زیستی و در زمینه دریاها دیده شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، معصومه ابتکار در حاشیه همایش پایش و آزمایشگاه‌های معتمد در جمع خبرنگاران این مطلب را بیان کرد و افزود: همکاری برای کاهش آلودگی هوا با فرانسوی‌ها مدنظر خواهد بود و در این زمینه نیز اهتمام لازم را انجام می‌دهیم و همکاری‌های علمی، فنی و پژوهشی مورد نظر خواهد بود.

وی درباره تفاهمنامه‌ای که طی گذشته با چینی‌ها به امضا رساندیم، گفت: در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کمک‌های فنی به محیط‌بانی‌های کشور و همچنین استفاده از انرژی‌های خورشیدی این تفاهمنامه به امضا رسید. رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست درباره افزایش واردات بنزین نیز گفت: در این جهت برنامه‌ای انجام نگرفته است.

ابتکار در خصوص تونل انتقال آب سبزکوه نیز اظهار داشت: گزارشی را معاون محیط زیست انسانی تهیه کرده و عملیات آن فعلا متوقف است چرا که این تونل می تواند صدماتی را وارد آورد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا در دوران رفع تحریم‌ها واردات خودروها و موتورهای هیبریدی انجام می‌گیرد، یا خیر؟ گفت: سیاست دولت تاکید بر رعایت استاندارد است و خودروهای هیبریدی با استانداردهای روز دنیا خودروهایی هستند که می‌توانند وارد کشور شوند و هم اینکه فناوری آنها به داخل وارد شود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: البته خودروساز‌های داخلی ما هم نسبت به ارتقای کیفیت خود در حال تلاش هستند و کارهای مناسبی شده است؛ در حال حاضر نیز توافقات خوبی در پاریس درباره خودرو انجام پذیرفت و امیدواریم صنایع خودروسازی تلاش‌های خود را برای افزایش سطح استاندارد در زمینه کاهش آلودگی هوا انجام دهند.

ابتکار درباره فعالیت معادن شن و ماسه در کشور و تاثیرات آنها به آلودگی هوا گفت: متاسفانه در اطراف تهران تعداد زیادی از این واحدها بدون نظارت رشد یافته بودند که تعدادی از آنها تعطیل شد و پیگیری‌های لازم در رابطه با سایر معادن شن و ماسه نیز مدنظر است و در روزهای آلوده این کارخانه‌ها توسط کمیته اضطرار تعطیل می‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که نسبت به جلوگیری از پدیده ریزگردها چه تدابیری اندیشیده شده است، نیز گفت: بخش گردوغبار منشأ داخلی دارد که نسبت به آن طرح‌های عملیاتی و مطالعاتی تکمیل شده است و بخش دیگری از گردوغبار منشأ خارجی دارد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست منشأ خارجی گرد و غبار را کشور عراق دانست و گفت: به دلیل شرایط امنیتی که در عراق وجود دارد امکان ورود و همکاری برای تثبیت مناطق مختلف و کنترل بر شرایط در حال حاضر بسیار کم است. البته تلاش‌های لازم در حال انجام است تا مانع ورود پدیده گردوغبار به کشور شویم.


ابتکار افزود: کشور ایران اهتمام ویژه‌ای به موضوع جلوگیری از پدیده گردوغبار دارد و حتی به طور مثال در بخش‌هایی از هورالعظیم در عراق چند روز پیش آتش‌سوزی رخ داد و پیشنهاد دادیم که اگر لازم است نیروهای اطفاء حریق از ایران اعزام شوند و مانع ایجاد پدیده آلودگی و گردوغبار گردد که هنوز نتیجه‌ای اعلام نشده است. وی افزود: پدیده گردوغبار به دلیل شرایط خاورمیانه و همچنین ناامنی‌های داعش به وجود آمده که ما پیشنهاد دادیم مسئله گردوغبار به عنوان معضل جهانی مطرح شود و خوشبختانه در قطعنامه‌ای که در سازمان ملل به امضا رسید، پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مورد تصویب قرار گرفت و براساس آن موضوع مقابله با گردوغبار در دستور کار سازمان ملل قرار گرفت.رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: از دبیرکل سازمان ملل خواسته شد تا گزارش‌هایی از آثار منطقه‌ای گردوغبار تهیه کند و براساس آن اقداماتی انجام پذیرد؛ البته ما پیشنهاد داده‌ایم صندوقی جهانی در این زمینه تشکیل شود و همه همکاری داشته باشند تا کانون گردوغبار مهار شود.


ابتکار درباره سیستم پایش و آزمایشگاه‌های مرتبط نیز گفت: بیش از 300 آزمایشگاه مرتبط در کشور داریم که زیر نظر سازمان محیط زیست فعالیت می‌کنند و در بحث پایش نظارت لازم را انجام می‌دهند. وی آزمایشگاه‌های مرتبط را نیروهای سازمان محیط زیست دانست و گفت: امروز آیین‌نامه جدید بحث پایش و آزمایشگاه‌های معتمد ترسیم و ارائه خواهد شد. رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته و تاکیدات برنامه ششم توسعه هیچ واحد صنعتی نباید بدون پایش و نظارت به فعالیت بپردازد و همه واحدهای صنعتی باید خوداظهاری را انجام دهند و مورد پایش قرار گیرند و این موضوع در سال 95 با جدیت لازم انجام می‌گیرد.

منبع:خبر گزاری تسنیم