۵ بهمن ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اساس مصوبه شورای تامین فریدونکنار در راستای ساماندهی صید و شکار پرندگان مهاجر در این شهرستان، مقرر شده است علاوه بر تورهای هوایی (شب دام و غاز دام) که در زمین های کشاورزی حاشیه دامگاه برپا می شود، سایر روش های غیرمجاز صید از جمله «کرس» و «گذر» نیز ساماندهی گردد و در همین راستا مصوب شده است در سال جاری هر دامگاه دار تنها یک «کرس» داشته باشد.

فرمانده یگان محیط زیست استان مازندران در این باره گفت: در همین رابطه چند روز قبل نشست مشترکی مابین مسئولان محیط زیست استان مازندران و دامگاه داران شهرستان فریدونکنار برگزار گردید.
مسلم آهنگری اظهار داشت: در این جلسه به دامگاه داران اعلام شد که هدف سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها جمع آوری کامل دامگاه فریدونکنار نیست بلکه از تالاب مصنوعی و اکوسیستم ایجاد شده و صید سنتی که همان روش «دوما» یا «دوما چال» می باشد حمایت می کند.

…………
جمع آوری داوطلبانه کرس های داخل دامگاه فریدونکنار توسط صیادان / صبح امروز ۱۳۹۴/۱۱/۵

البته روش های نامتعارف و غیر قانونی صید پرندگان ازجمله دام هوایی، گذر و کرس، غیر قابل قبول بوده و صرفا صید سنتی با روش دوما مورد تایید کارشناسان محیط زیست می باشد.

در این جلسه به دامگاه داران توضیح داده شد که بر اساس مصوبه شورای تامین، نیروهای یگان محیط زیست می توانند با همکاری مامورین نیروی انتظامی وارد محدوده دامگاه شده و کرس ها را تخریب کنند که این موضوع قطعا امنیت دامگاه و پرندگان را دچار اختلال می کند. بنابراین بهتر است دامگاه داران شخصا نسبت به جمع آوری کرس های اضافی اقدام نمایند.

بر همین اساس و با تعامل صورت گرفته صبح امروز (دوشنبه) اغلب دامگاه داران در حضور مامورین محیط زیست نسبت به جمع آوری کرس های اضافی اقدام نمودند.

…………
جمع آوری داوطلبانه کرس های داخل دامگاه فریدونکنار توسط صیادان / صبح امروز ۱۳۹۴/۱۱/۵

برخی از دامگاه داران هنوز راضی به این اقدام نشده اند که در صورت پافشاری و عدم جمع آوری کرس ها مطابق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

ماه گذشته نیز طی دو مرحله دام های هوایی برپا شده در فریدونکنار با حضور پرتعداد محیطبانان و مامورین نیروی انتظامی جمع آوری شد و دامگاه داران نیز متوجه شده اند که مصوبات قانونی شورای تامین، لازم الاجراست و این مصوبات در صورت عدم همکاری صیادان با استفاده از اهرم قانون اجرا خواهد شد.


برای مشاهده گزارش تصویری مرتبط کلیک کنید.