مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: در طرح سرشماری زمستانی پرندگان افزون بر دو هزار قطعه پرنده از 29 گونه آبزی و کنارآبزی در تالابها و منابع آبی این شهرستان سرشماری شد.

کامران حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این سرشماری در تالابهای کانی برازان، قوپی باباعلی، قره قشلاق، گروس، سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه، سد یوسف کند و سد مهاباد صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در این سرشماری که با حضور کارشناسان اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست آذربایجان غربی و محیط بانان این اداره صورت گرفت بیشترین تعداد مربوط به گونه های خوتکا، چنگر، اردک سرسبز و غاز خاکستری بود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد 'کاکی ارمنی، فلامینگو، مرگوس سفید، پلیکان خاکستری، فیلوش، باکلان کوچک و بزرگ، خروس کولی، اردک بلوطی، آبچلیک تالابی و پرستوی دریایی بال سفید' را از دیگر گونه های سرشماری شده در تالابهای مهاباد این خطه برشمرد.

وی گفت: در این سرشماری گونه های بسیار نادری مانند غازپیشانی سفید کوچک، اردک سرسفید و اردک سیاه قاقل نیز توسط کارشناسان مشاهده شدند.

حسینی اضافه کرد: در سرشماری پارسال 26 هزار قطعه پرنده از 28 گونه مختلف در تالابهای مهاباد شناسایی شده بود.

وی ادامه داد: طرح سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنارآبزی در سطح زیستگاههای تالابی جنوب آذربایجان غربی از 18 تا 20 دی ماه در مهاباد، 21 تا 23 همین ماه در نقده، در روزهای 24 و 25 دی ماه در میاندوآب، 26 دی ماه در بوکان و روزهای 27 و 28 دی ماه در شاهین دژ انجام شد.

آذربایجان غربی با دارا بودن 180 گونه انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی و 30 تالاب دائمی و فصلی یکی از مهمترین مکانهای مهاجرت و زیست انواع پرندگان در غرب ایران است.

امسال در سرشماری زمستانه پرندگان در آذربایجان غربی که از دهم تا 30 دی ماه صورت گرفت، در مجموع بیش از 25 هزار قطعه پرنده آبزی و کنار آبزی شناسایی شدند.


منبع:ایرنا