کاشان- ایرنا- سرپرست اداره محیط زیست شهرستان اردستان گفت: گونه های جانوری موجود در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع شهرستان اردستان در مقایسه با سال قبل 100 درصد افزایش داشته است.


به گزارش ایرنا، حسین شواخی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه هوبره و زاغ بور از گونه های نادر در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع شهرستان اردستان می باشند، خاطرنشان کرد: در سرشماری اخیر تعداد گونه های جانوری از جمله کل، بز، قوچ و میش در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع اردستان در مقایسه با سال قبل 100 درصد افزایش داشته است.

وی همچنین گفت: شهرستان اردستان دارای 92 هزار هکتار منطقه حفاظت شده کهیاز با انواع گونه های جانوری و پرندگان می باشد.

شواخی با بیان اینکه مقدمات تبدیل منطقه شکار ممنوع خارو با مساحتی بالغ بر 100هزار هکتار به پناهگاه حیات وحش صورت گرفته است، اظهار کرد: این موضوع در شورای عالی محیط زیست کشور درحال بررسی است.

وی به پیشرفت 40 درصدی عملیات احداث پاسگاه محیط بانی خارو در دو طبقه و زیربنای220 مترمربع با صرف اعتباری بالغ بر 900 میلیون ریال اشاره کرد و افزود: این پاسگاه در فاصله 80 کیلومتری شهر زواره و در دل کویر درحال احداث است که با اختصاص اعتبار900 میلیون ریالی تا پایان سال فاز اول آن به بهره برداری خواهد رسید.

شواخی به انجام 300 مورد پایش از واحدهای صنعتی از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و افزود: همچنین تعداد 30 مورد پایش از معادن شهرستان صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: بابت تصرفات عدوانی در منطقه کهیاز 7 پرونده در دادگستری اردستان تشکیل شده است.

وی به دستگیری 20 متخلف شکار از ابتدای سال جاری تاکنون در شهرستان اردستان اشاره کرد و گفت: در این زمینه تعداد 13 قبضه اسلحه کشف و ضبط شده است.
سرپرست اداره محیط زیست شهرستان اردستان به کشف 2 قبضه سلاح قاچاق اشاره کرد و ادامه داد: کمبود نیروی انسانی، کمبود امکانات و چرای غیرمجاز دام از عمده مشکلات محیط زیست اردستان می باشد.

شواخی خواستار تفکیک پسماندهای شهری در مبدا و دفن اصولی پسماند در شهر اردستان شد و تصریح کرد: عدم راه اندازی کشتارگاه مهاباد، نداشتن تصفیه خانه فاضلاب در شهرک صنعتی، مشکلات فاضلاب کشتارگاه مشترک اردستان و زواره از دیگر مشکلات محیط زیست این شهرستان است.

اردستان در 110 کیلومتری اصفهان واقع است.


منبع:ایرنا