عاملین شکار یک کل وحشی در طالقان به ده سال حبس، ۲۲ میلیون ریال جزای نقدی و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شدند۲۹ دی ۱۳۹۴

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز نهم دیماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست شهرستان طالقان در جریان تعقیب و گریز با شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات آبشار سوهان دو متخلف را بازداشت نمودند.

در جریان بازرسی از متهمین اجزای بدن یک کل وحشی جوان، یک قبضه اسلحه گلوله زنی کالیبر ۳۰۸ با لوله تغییر یافته به لوله ژ۳، شش عدد فشنگ جنگی ژ۳، دوربین شکاری، چاقو، اره، گاز پیکنیکی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.


شکارچیان متخلف در همان زمان مبلغ ۱۸ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست (به نرخ سال گذشته پیش از افزایش جرایم) ناشی از شکار غیرمجاز یک کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

در جریان رسیدگی به پرونده متهمین در دادگاه عمومی (جزائی) شهرستان طالقان، دادگاه با استناد به گزارش ضابطین خاص دادگستری (نیروهای محیط زیست)، صورتجلسه کشف لاشه کل وحشی و اسلحه و مهمات مربوطه، اظهارات و اعترافات ضد و نقیض متخلفین و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهین ردیف اول تا پنجم را محرز و مسلم دانسته و مجازات هر دو متهم را به شرح زیر تعیین نمود:


۱) پرداخت سه میلیون ریال جزای نقدی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی
۲) پرداخت هشتاد میلیون ریال جزای نقدی بابت حمل اسلحه غیرمجاز
۳) پنج سال حبس تعزیری بابت نگهداری از شش عدد فشنگ جنگی ژ


همچنین با حکم دادگاه اسلحه شکاری و دوربین چشمی کشف شده به نفع دولت مصادره گردید.


دادگاه با عنایت به فقدان سابقه کیفری، جبران ضرر و زیان وارده به محیط زیست و کهولت سن یکی از متخلفین ۴/۵ سال از حبس در نظر گرفته شده را به مدت سه سال تعلیق نمود.


البته متهمین شش ماه از دوران حبس خود را روانه زندان شده و در زندان سپری خواهند نمود.

چنانچه متهمان در ایام تعلیق مجازات حبس (سه سال) مرتکب جرائم عمدی مشابه و جرائم دیگری شوند علاوه بر مجازات جرم مربوطه، حبس در نظر گرفته شده در حکم (۴/۵ سال) اجرا می گردد.