۲۸ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز پنجشنبه ٩۴/١٠/٢۴ نیروهاى یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک حین گشت و کنترل در دره موسوم به آبسر انجدان متوجه صداى شلیک گلوله شدند.
مسئول منطقه حفاظت شده هفتاد قله در این باره گفت: محیطبانان به جست و جوى منطقه پرداخته و پس از مدتى چهار شکارچى متخلف را مشاهده نمودند.
علی اکبر غیبی اظهار داشت: مامورین جهت برخورد قانونى با متخلفین وارد عمل شده و هر چهار نفر را به همراه یک خودوری پاژن بازداشت نمودند.
در بازرسی از متخلفین لاشه یک قوچ وحشی، یک اسلحه جنگی کلاشینکف، تعدادی فشنگ جنگی، کوله پشتی، دوربین و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.


متهمین پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و حمل سلاح غیرمجاز جنگی به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر قوچ وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متخلفین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.
همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.متهمین طبق بند پ ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، به جرم حمل سلاح جنگی به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد.

ضمن اینکه بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، سلاح و مهمات کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.