مهاباد - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: یک قطعه پرنده نادر اردک سرسفید ماده در تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان که زیستگاه اصلی این گونه پرنده در منطقه محسوب می شود، رهاسازی شد.


کامران حسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این قطعه اردک سرسفید ماده توسط دوستداران محیط زیست در یکی از شهرستان های آذربایجان شرقی تحویل این اداره شده بود که پس از معاینه و اطمینان از سلامتی آن در تالاب کانی برازان رهاسازی شد.

وی اضافه کرد: این قطعه اردک سرسفید را پیش از رهاسازی برای ردیابی و شناسایی در پایش های آتی کارشناسان از تالاب کانی برازان و دیگر زیستگاه ها این گونه نادر، پلاک گذاری کرده و سپس برای رهاسازی تحویل انجمن حیات وحش کانی برازان دادیم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر تالاب کانی برازان یکی از زیستگاههای مهم اردک سرسفید در منطقه است و به همین خاطر این پرنده در این تالاب رهاسازی شد.

حسینی گفت: اردک سرسفید به نام
white- headed Duck از راسته غازسانان و تیره اردکیان بوده و نام علمی آن Oxyura Leucocephala است که از سوی اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست در فهرست گونه های در خطر انقراض قرار دارد.

وی افزود: این نوع از پرنده که در سطح جهانی در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد، تحت حفاظت کامل قرار داشته و باید از مناطق تولید مثل آن حفاظت کامل به عمل آید.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، جمعیت اردک سرسفید در کشور میان چهار تا پنج هزار قطعه برآورد شده است.

اردک سرسفید از پرندگانی است که در ایران و بسیاری از کشورهای جهان پراکنده است و جمعیت آن بر اساس مطالعات و بررسی های سازمان های جهانی رو به کاهش است به همین دلیل جزء گونه های حفاظت شده و حمایت شده قرار دارد.

این پرنده برای تولید مثل به تالاب های شمال غرب کشور از جمله آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مهاجرت کرده و در آنجا تخمگذاری می کند.

اردک سرسفید همچنین برای زمستان گذرانی علاوه بر این دو استان در استان های گیلان، مازندران، کردستان، خوزستان، فارس و اصفهان نیز دیده شده است.

تالاب کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.


منبع:ایرنا