۲۵ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز پنجشنبه ۹۴/۱۰/۲۴ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی قمیشلو در استان اصفهان متوجه حضور دو شکارچی متخلف در ارتفاعات پارک شدند.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی جست و جو شکارچیان متخلف را حین پایین آمدن از ارتفاعات مشاهده نموده و آنها را زیر نظر گرفتند.
مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: مامورین در مسیر شکارچیان متخلف به کمین نشسته و در فرصتی مناسب هر دو نفر را غافلگیر و بازداشت نمودند.
در بازرسی از متخلفین لاشه دو میش وحشی کشف و ضبط گردید که متاسفانه یکی از میش ها دوقلو و دیگری تک قلو آبستن بودند.

از متخلفین یک اسلحه گلوله زنی برنو دوربین دار دارای جواز حمل به همراه مهمات و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهمین که دارای سابقه تخلف و محکومیت در زمینه شکار غیرمجاز نیز هستند پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده و هم اکنون با دستور قاضی پرونده بصورت موقت در زندان بسر می برند.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است.


همچنین بر اساس بند یک توضیحات ضمیمه مصوبه فوق الذکر بهای هر عدد نوزاد پستانداران وحشی که به هنگام شکار در رحم مادر باشد معادل بهای پستاندار مربوطه تعیین می گردد.
بنابراین متخلفین می بایست مبلغ پانصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان واره به محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.
همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال و در صورت تکرار به هر دو مجازات محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه و ادوات کشف شده از متخلفین تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.