۲۵ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست تکاب در استان آذربایجان غربی حین گشت و کنترل در مناطق آزاد این شهرستان چهار شکارچی متخلف را مشاهده نمودند که با استفاده از سگ های تازی در حال شکار خرگوش وحشی بودند.
رئیس اداره محیط زیست تکاب در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر چهار نفر را بازداشت نمودند.

محمدرضا صادقیان اظهار داشت: در بازرسی از شکارچیان غیرمجاز لاشه سه خرگوش وحشی کشف و ضبط گردید.

متخلفین با اسب وارد عرصه های پوشیده از برف شده و با استفاده از شش سگ تازی آموزش دیده خرگوش های وحشی را شکار کرده بودند.

این سگ ها که از تولگی برای این کار آموزش دیده اند، با کمک قوه بویایی قوی خرگوش ها را که روزها در مخفیگاه خود مشغول استراحت هستند پیدا کرده و با سرعت بسیار زیاد خود آنها تعقیب و شکار می کنند.

شکارچیان متخلف پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین روز ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ مبلغ سه میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار یکی از خرگوش ها را به حساب دولت واریز نموده و متعهد شدند شش میلیون ریال باقیمانده را نیز طی روزهای آینده واریز نمایند.متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.