۲۴ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر شکار غیرمجاز یک میش وحشی در منطقه حفاظت شده ورجین، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان لواسانات در استان تهران به منطقه مورد نظر اعزام شدند.

مسئول منطقه حفاظت شده ورجین در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی جست وجو لاشه یک میش وحشی را مشاهده نمودند که لحظاتی قبل بر اثر شلیک گلوله اسلحه شکاری از پای درآمده بود.
مصطفی سیری اظهار داشت: مامورین در بررسی های خود متوجه شده اند که شکارچی متخلف پس از شلیک به میش وحشی منطقه را ترک کرده است تا اسلحه خود را از منطقه خارج نموده و پس از تاریک شدن هوا جهت انتقال لاشه اقدام کنند.


مسئول منطقه حفاظت شده ورجین گفت: محیط بانان لاشه میش وحشی را جابجا نکرده و بصورت نامحسوس لاشه را زیر نظر گرفتند.


مامورین پس از غروب آفتاب و تاریک شدن هوا متوجه فردی شدند که به سمت لاشه حرکت کرده و لاشه را روی دوش خود می گذارد.


هنگامیکه شکارچی مشغول حمل لاشه شده بود محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلف وارد عمل شده و وی را بازداشت نمودند.


شکارچی متخلف در بازجویی ها اعتراف نمود که ظهر همان روز از داخل خودروو از کنار جاده به سمت میش وحشی شلیک و سپس منطقه را ترک کرده است تا ضمن انتقال اسلحه به مکانی امن، پس از تاریک شدن هوا لاشه را از منطقه خارج نماید.

متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر قوچ وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.