۲۴ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست شهرستان بانه در استان کردستان حین گشت و کنترل در جنگل های بلوط این شهرستان به یک خودروی پارک شده و بدون سرنشین مشکوک شدند.

رئیس اداره محیط زیست بانه در این باره گفت: محیط بانان در بررسی اطراف خودرو، ردپای دو نفر را بر روی برف مشاهده نمودند که وارد جنگل شده بودند.

محمد دلسوز میرزایی اظهار داشت: مامورین ردپاها را دنبال کرده و پس از مدتی متوجه صدای برخورد تبر با تنه درختان شده و در جست و جوی محل صدا دو نفر را مشاهده نمودند که مشغول تخریب و سوراخ کردن تنه یک بلوط بوسیله تبر بودند.
محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر دو نفر را بازداشت نمودند.

تصویر: لاشه سنجاب کشف شده از متخلفین و تبری که برای تخریب تنه درخت بلوط از آن استفاده شده است


محمد دلسوز میرزایی گفت: در بازرسی از متخلفین دو عدد تبر و لاشه یک سنجاب کشف ضبط گردید.
خوشبختانه نیروهای محیط زیست به موقع وارد عمل شده و این دو متخلف را پیش از آنکه تعداد بیشتری سنجاب و درخت بلوط را از بین ببرند دستگیر نمودند.
متهمین پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و همچنین آسیب رساندن به پوشش گیاهی (درخت بلوط) به مراجع قضایی معرفی گردید.
این متخلف روز ۹۴/۱۰/۱۳ مبلغ هشت میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک سنجاب را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

سنجاب ها به دلیل مخفی نمودن بذر بلوط در زیر خاک نقش بسیار مهمی در رویش و حفظ جنگل های بلوط بر عهده دارند و همچنین به عنوان طعمه ضامن بقایای بسیاری از گوشتخواران و پرندگان شکاری می باشند.
متخلفین پس از سوراخ کردن تنه درختان بلوط بوسیله تبر، نوزادان سنجاب از داخل لانه ها برداشته و همچنین با آتش زدن درختان بلوط کهنسال و ایجاد دود، سنجاب های بالغ را از لانه خود در داخل در درخت بیرون کشیده و با کیسه های مخصوصی به دام می اندازند.
…………
.
تنه درخت بلوطی که توسط متخلفین بوسیله تبر سوراخ شده تا سنجاب را از درون آن خارج کنند


آنها با این عمل علاوه بر نابودی سنجاب، آسیب های جبران ناپذیری به درختان بلوط وارد می کنند و گاه شکار یک سنجاب موجب تخریب کامل یک درخت بلوط می گردد.
متخلفین گوشت سنجاب ایرانی را به مصرف خوراکی رسانده و یا این گونه ارزشمند را به استان های دیگر خصوصا استان تهران منتقل کرده و به نام های دیگر از جمله سنجاب خارجی و غیره به عنوان حیوان خانگی و با قیمت گزاف به فروش می رسانند.
صید و شکار غیر قانونی موجب کاهش شدید جمعیت سنجاب در رویشگاه های بلوط شده و نسل این گونه ارزشمند را در خطر انقراض قرار داده است.